10. kadencja, 19. posiedzenie, 2. dzień (10-10-2024)
7. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda:
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Odpowiadając na pytanie pani poseł, w pierwszej kolejności należy wskazać, że ceny napojów alkoholowych w Polsce są cenami umownymi, ustalanymi indywidualne przez przedsiębiorców, co oznacza, że rząd nie ma tak bezpośredniego wpływu na ostateczną ich wysokość, i kształtowane są przez mechanizmy rynkowe.
Wpływ państwa na ceny wyrobów alkoholowych następuje poprzez kształtowanie wysokości stawek podatku akcyzowego. Napoje alkoholowe zostały już objęte w tym roku akcyzową mapą drogową w perspektywie do roku 2027, co wiąże się z sukcesywnymi, corocznymi podwyżkami stawek podatku akcyzowego na te wyroby o 5% rok do roku. Czyli każdego roku będziemy zwiększać podatek akcyzowy o 5%.
Odnosząc się natomiast do wprowadzenia w Polsce minimalnej ceny na jednostkę etanolu, trzeba zauważyć, że żadne państwo członkowskie nie stosuje takiego mechanizmu regulacyjnego. Dodatkowo warto na zakończenie też wskazać na wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 23 grudnia 2015 r. w sprawie C 333/14, to jest odesłanie prejudycjalne, w który zajął on stanowisko w zakresie ceny minimalnej alkoholu. Trybunał wyraźnie wskazał, że art. 34 i 36 traktatu należy interpretować w taki sposób, że sprzeciwiają się one temu, aby państwo członkowskie do realizacji celu ochrony zdrowia i życia ludzi poprzez podniesienie ceny spożycia alkoholu decydowało się na przepisy takie jak te będące przedmiotem postępowania głównego, wprowadzające cenę minimalną za jednostkę alkoholu dla sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych i pomijało środek taki jak podwyższenie podatku akcyzowego, który może mieć charakter mniej ograniczający wymianę handlową i konkurencję wewnątrz Unii Europejskiej. To jest dosyć istotny wyrok Trybunału Sprawiedliwości, który wypowiadał się właśnie w zakresie ceny minimalnej alkoholu. Pani marszałek, Wysoka Izbo, dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia