10. kadencja, 19. posiedzenie, 2. dzień (10-10-2024)

8. punkt porządku dziennego:

Informacja bieżąca.

Poseł Czesław Hoc:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Dzisiaj ochrona zdrowia jest na skraju przepaści. Jeden nieodpowiedzialny krok i runie poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego Polek i Polaków. W Narodowym Funduszu Zdrowia brakuje środków, aby wypłacić szpitalom za wszystkie zaległe nadwykonania i świadczenia nielimitowane. Fundusz nie płaci za wybrane programy lekowe, w których pacjenci mają realną szansę na innowacyjne, nowoczesne leki ratujące im życie. Brakuje środków na opiekę koordynowaną w opiece zdrowotnej, wreszcie na rehabilitację. Dramatycznym tego skutkiem jest arcytrudna sytuacja finansowa szpitali, głównie powiatowych, rezygnacja z planowych operacji, zamykanie niektórych oddziałów lub ich zawieszanie, odejścia kadry medycznej, ograniczanie przyjęć do szpitala. Niektóre szpitale zaczynają tracić płynność finansową oraz wydłużają kolejki do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

    Wysoki Sejmie! Czyżby idea byłego ministra zdrowia z PO: zamknij cztery szpitale i przyjdź po 200 baniek oraz ocena byłego marszałka Senatu z PO: w Polsce jest 1000 szpitali, powinno ich być 130, są skrycie realizowane? Chyba że jest to początek kolejnej próby procesu komercjalizacji, z następującą po niej prywatyzacją szpitali. Co więcej, obecny rząd nieodpowiedzialnie zrezygnował z blisko 140 mln euro z Krajowego Planu Odbudowy, które były przeznaczone na wsparcie produkcji substancji krytycznych, tzw. API, jako fundamentu nowoczesnej farmakologii i terapii lekowej dla bezpieczeństwa lekowego w Polsce. Rząd po prostu się poddał. Uzależniamy się całkowicie od Chin i częściowo od Indii. Uwaga: z Azji sprowadzamy aktualnie ponad 90% aktywnych substancji farmaceutycznych do produkcji leków.

    Wysoki Sejmie! Przecież według GUS w sierpniu tego roku średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 11% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Zatem i składka zdrowotna wzrosła. Ponadto zostawiliśmy budżet funduszu w bardzo dobrej kondycji.

    (Poseł Krystyna Skowrońska: Strata była.)

    To gdzie się podziały pieniądze na polską służbę zdrowia? Zamiast bzdurnych i kosztownych sejmowych komisji śledczych, należy powołać komisję śledczą do spraw ochrony zdrowia i zadać zasadnicze pytanie, kto przywłaszcza środki przeznaczone na ochronę zdrowia. W tej chwili, o zgrozo, nawet rząd nie wie, ile brakuje środków. Minister zdrowia - 3 mld, wiceminister - 5 mld, izba lekarska - 10 mld, a obecnie mówi się o 15 mld zł. W tak dramatycznej sytuacji koalicja 13 grudnia zamyka niektóre oddziały porodowe i ma czelność obowiązkowo narzucać szpitalom powszechną aborcję i na to ma środki, czyli na aborcję szpitale mają zarabiać? To straszne, wstyd, nie macie sumienia. To bardzo boli. (Oklaski)

    Wysoki Sejmie! A przecież w 100 konkretach na 100 dni Koalicja Obywatelska zapewniała jeszcze, że zniesie limitowanie przyjęć szpitalnych, a koszty to ok. 24 mld zł, że zostanie wprowadzony bon stomatologiczny. Z kolei koalicjant - Trzecia Droga zapewniał, że jeśli w ciągu 60 dni pacjent nie zostanie przyjęty do specjalisty, fundusz zwróci pieniądze za prywatną wizytę. A lider Polski 2050 uroczyście oznajmia: każdy z was będzie miał lekarza, który będzie dzwonił, sprawdzał, czy jesteście zdrowi, zlecać badanie profilaktyczne, kierować do specjalisty, który powinien być blisko domu, i umawiać na wizyty.

    Przecież to były jawne kpiny, naigrywanie się oraz niezdrowe i niedozwolone żarty. No i gdzie się podziała ta czarodziejska różdżka pani minister Leszczyny, za której dotknięciem miały zniknąć wszystkie problemy? Pamiętamy te słowa pana premiera Tuska: będzie więcej, lepiej i taniej. Ponadto zapewnialiście w 100 dniach obniżenie składki zdrowotnej. Jaką analizę kosztów miała Koalicja Obywatelska w kampanii wyborczej? Po prostu nie miała żadnej. Naturalnie kłamała w tych kwestiach i w sposób świadomy oszukiwała wyborców i pacjentów.

    Wysoki Sejmie! Pod polską służbą zdrowia ziemia zadrżała. W trybie nadzwyczajnej pilności należy sytuację opanować i uspokoić oraz natychmiast naprawić. Jeśli nie, powstanie chaos i dojdzie do tragedii. Obecny rząd musi podjąć prawdziwe i profesjonalne działania w imieniu najwyższego prawa, tj. dobra pacjenta, i najważniejszej wartości społecznej, tj. zdrowia. Będziemy w tych działaniach realnie wspierać. Czas nagli. Przecież chodzi o zdrowie i życie Polek i Polaków. Zatem jaką rząd ma i w trybie pilnym przedstawi strategię i metodologię działań w ramach systemowego rozwiązania aktualnie dramatycznej sytuacji w ochronie zdrowia? Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia