10. kadencja, 19. posiedzenie, 2. dzień (10-10-2024)
8. punkt porządku dziennego:
Informacja bieżąca.
Poseł Andrzej Grzyb:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! Szpital powiatowy jest szpitalem pierwszego kontaktu, dlatego, tak jak lekarz pierwszego kontaktu w POZ, jest niezmiernie ważny. Chcielibyśmy, żeby te szpitale miały pełen zakres, jeśli chodzi o te cztery podstawowe funkcje.
Natomiast co do kwestii finansowania, chciałbym zapytać: Jaki był wynik finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na koniec 2023 r.? Jeżeli się nie mylę, to w dyskusji nad wynikami funduszu wskazywano, że wynosił on 16 mld zł na minusie. Chciałbym również zapytać, jakie były skutki finansowe wprowadzenia w 2022 r. - w ramach zmiany ustawy - m.in. finansowania pogotowia ratunkowego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wcześniej to było finansowane z budżetu. Jakie były skutki finansowe m.in. wprowadzenia finansowania niektórych terapii lekowych (Dzwonek) przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Wcześniej były one finansowane z budżetu.
Również kwestia m.in. skokowego zmniejszenia wysokości funduszu zapasowego w Narodowym Funduszu Zdrowia. Wydaje mi się, że w chwili obecnej jest to kluczowe, bo ten fundusz zapasowy był dosyć wysoki, a aktualnie jest on praktycznie wyzerowany. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia