10. kadencja, 19. posiedzenie, 2. dzień (10-10-2024)

9. i 10. punkt porządku dziennego:


   9. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2025 (druk nr 687).
   10. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2025 (druk nr 693).

Poseł Magdalena Łośko:

    Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Procedowany projekt ustawy budżetowej na rok 2025 to projekt odpowiedzialny i zapewniający inwestycje, które będą miały przełożenie na sytuację gospodarczą kraju, ale to też dokument, który przywraca rangę dokumentu centralnego i przede wszystkim transparentnego. Budżet zakłada stabilizację deficytu sektora finansów publicznych na poziomie porównywalnym z tegorocznym. Dziś przedłożony budżet porządkuje bałagan w finansach publicznych pozostawiony przez poprzednią ekipę rządzącą, która nie uwzględniała wielu wydatków, a wręcz wyprowadzała je poza budżet i poza kontrolę parlamentarną. Mowa tu o funduszu COVID-owym i Polskim Funduszu Rozwoju.

    Ale przyszłoroczny budżet napotyka również na wyzwania i trudności wynikające z bieżącej sytuacji. Sytuacja geopolityczna, wojna za wschodnią granicą, niepokoje w innych częściach świata zmieniają strukturę wydatków, które są rekordowe, bowiem na obronność w 2025 r. przeznaczone będzie aż 4,7% PKB, co oznacza ok. 187 mld zł, uwzględniając Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. To najwyższe nakłady w historii kraju na Siły Zbrojne, nakłady na zakup śmigłowców czy kontrakty.

    Ten projekt budżetu to również ważne inwestycje zdrowotne w całej Polsce, w tym przedsięwzięcia infrastrukturalne, które są tak bardzo potrzebne. Jako posłanka z Kujawsko-Pomorskiego bardzo się cieszę, że państwo wspiera inwestycje zdrowotne również w naszym regionie. W projekcie znalazło się prawie 104 mln zł na zadanie: wieloletni program medyczny - rozbudowa i modernizacja szpitala uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy oraz na stworzenie warunków do poprawy jakości udzielania świadczeń zdrowotnych i realizacji zadań dydaktyczno-naukowych w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy poprzez wybudowanie i modernizację wybranych jednostek. To bardzo dobry program, który pozwoli na zwiększenie dostępności opieki zdrowotnej w naszym regionie.

    Jako posłanka należąca do komisji ochrony środowiska muszę również zwrócić uwagę na to, co rząd zamierza zrobić w ramach ochrony środowiska w naszym kraju. Kolejne programy i kolejne środki przeznaczane na działalność energetyczną, na budowę elektrowni jądrowej zwiększą bezpieczeństwo energetyczne państwa i zbudują przewagę konkurencyjną. W końcu mamy projekt budżetu, który nie kłamie w sferze finansowej i realnie patrzy na potrzeby polskiego społeczeństwa. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela)


Przebieg posiedzenia