10. kadencja, 19. posiedzenie, 2. dzień (10-10-2024)
9. i 10. punkt porządku dziennego:
9. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2025 (druk nr 687).
10. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2025 (druk nr 693).Poseł Andrzej Śliwka:
Bardzo dziękuję.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Budżet przekłada się na każdy aspekt prowadzenia przez rząd polityki gospodarczej, polityki związanej z bezpieczeństwem. Na bazie budżetu prowadzona jest polityka rządu. Projekt ustawy budżetowej, który został przedłożony, również ma załączniki. Jednym z tych załączników jest planowanie w układzie zadaniowym na 2025 r., czyli po prostu budżet zadaniowy, który państwo również przedłożyliście Wysokiej Izbie. W ramach tego budżetu zadaniowego są zawarte plany inwestycyjne, cele, wskaźniki, które rząd chciałby osiągnąć. Sprawdźmy więc, jakie są cele, jakie są plany, jakie są ambicje rządu Donalda Tuska.
Kwestie związane z bezpieczeństwem granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, strona 25. Wskaźnik sprawności funkcjonowania systemu zintegrowanego zarządzania granicą i migracjami. Sami państwo w komentarzu wskazujecie kwestie dotyczące przeciwdziałania nielegalnej migracji, rozpoznawania, zapobiegania, wykrywania przestępstw, wykroczeń, kwestie związane również ze wsparciem, głównie wsparciem dla Straży Granicznej. Dzisiaj ten wskaźnik wynosi prawie 92%, w waszym dokumencie - 88%.
(Poseł Paweł Jabłoński: Planujecie pogorszenie.)
Idziemy dalej. Kwestie związane z... Stosunek liczby podjętych działań w celu zapewnienia skutecznej ochrony konkurencji i konsumentów, czyli wszelkie działania, które są podejmowane w celu skutecznej ochrony konkurencji i konsumentów. Obecnie wskaźnik bazowy - 18. Planowane wartości tego miernika w najbliższych 3 latach - 14. Szanowni państwo, widać wyraźnie, że... Podam tylko dwa przykłady, ale mogę podać więcej, bo rzeczywiście tych przykładów jest co niemiara. Chociażby warto wspomnieć ten, który jest na samym początku. Wskaźnik wykrywalności przestępstw obecnie - 72%, a wy macie zaplanowane 68%.
(Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Za większe pieniądze.)
Rzeczywiście jeżeli mamy rozmawiać merytorycznie, o co prosił pan minister Domański, to bardzo bym prosił, żeby pani minister - bo pan minister nie miał już odwagi z nami dyskutować - wyszła i odniosła się do tego.
Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. O tym mówił mój przedmówca, pan minister Ociepa, ale naprawdę ta kwestia wymaga dużego komentarza, ponieważ państwo wychodzicie na mównicę i mówicie, że ten budżet ma rekordowe wydatki na kwestie związane z obroną narodową. Uczciwie rozmawiajmy. Państwo mówicie o kwocie 187 mld. Tej kwoty w tym budżecie nie ma. Nie ma takiej kwoty. Państwo mówicie: 4,7 - nie ma tego. Ponieważ jeżeli spojrzycie w budżet, macie tam 109 mld na kwestie związane z obroną narodową. Mówicie o Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który oczywiście jest tą drugą częścią, ale jak to państwo sami mówicie, jest kwestią pozabudżetową. Planujecie, żeby w Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych w roku 2025 było 76 mld zł. Chciałbym wam powiedzieć, że wykonanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych za obecny rok, czyli za 2024 r., na I półrocze wynosi 2%. To, co państwo przedkładacie, jeżeli chodzi o kwestie związane z obronnością, jest wirtualne.
Jeżeli chcemy naprawdę poważnie rozmawiać, to bardzo bym prosił, ażeby pan marszałek Hołownia odmroził nasz projekt ustawowy dotyczący wsparcia 5% PKB na obronność, ponieważ zgodnie z tym, co państwo zapisaliście w budżecie państwa, na obronność w budżecie państwa przekazujecie 2,75% PKB. Kibicujemy wszystkim działaniom podejmowanym przez rząd, wszystkim działaniom, które doprowadzą do tego, że będą podpisywane nowe kontrakty zbrojeniowe. Czekamy cały czas na dodatkową umowę amunicyjną. W ubiegłym roku rząd Prawa i Sprawiedliwości podpisał umowę na 11 mld zł. Czekamy, aż wreszcie MON ruszy się i Agencja Uzbrojenia podpisze kolejną umowę na amunicję 155 mm. 1000 borsuków - czekamy na umowę wykonawczą. Nie jest podpisywana. 500 HIMARS-ów, wyrzutni HIMARS - coraz częściej słychać, nawet minister Zalewski mówił, że to jest przeszacowane, że państwo chcecie odstąpić od zakupów wyrzutni HIMARS w tym zakresie. Jeżeli państwo chcecie się wycofywać z tych kontraktów, to naturalne jest, że tak jak w tym roku nie wykorzystaliście środków Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych - powtórzę: na to półrocze wydaliście 2% - to jak wy chcecie wydać 76 mld w przyszłym roku? Dlatego jeżeli mamy uczciwie rozmawiać, to bardzo bym prosił, żebyśmy uczciwie rozmawiali. A te 2,75% - bo taka jest kwota, jeżeli chodzi o wydatki budżetu - nie spełnia tych kryteriów, które są wskazane w ustawie o obronie Ojczyzny, gdzie jest 3%.
Naprawdę wszyscy jesteśmy za tym, żeby wspierać bezpieczeństwo. Rząd Prawa i Sprawiedliwości to pokazał, ale gorący apel do obecnej koalicji rządzącej, koalicji 13 grudnia: mniej gadajcie, mniej PR-u, a więcej działajcie. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia