10. kadencja, 19. posiedzenie, 2. dzień (10-10-2024)
9. i 10. punkt porządku dziennego:
9. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2025 (druk nr 687).
10. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2025 (druk nr 693).Poseł Jerzy Materna (tekst niewygłoszony):
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Czy tragedia i powódź, jaka przeszła przez południowo-zachodnią Polskę, skłonią do refleksji i w końcu rząd zrozumie, że retencje w Polsce to rzecz krytycznie potrzebna? W Polsce brakuje od 5 do 8 mld m3 wody.
Polska z 62 mld m3 wody opadowej zatrzymuje tylko 6% przy średniej UE 15% (np. Hiszpania - 50%). Rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował plan na zwiększenie retencji i walki z suszą oraz powodzią (retencje, budowa zbiorników itp.). Zbiorniki m.in. miałyby powstać u podnóża gór, od wschodu do zachodu Polski. Budowa retencji miałaby się odbyć na głównych rzekach: Odrze czy Wiśle.
Zbudowanie Kanału Śląskiego, który ma połączyć Odrę z Wisłą i umożliwić przerzucanie wody zarówno z Odry do Wisły, jak i odwrotnie, zapewni możliwość regulacji w przypadku powodzi czy suszy. Budowa i odbudowa melioracji to bardzo ważny element w systemie prawidłowego funkcjonowania gospodarki rolnej i leśnej. Jedynie przywrócenie na Odrze retencji da dodatkowy zbiornik w ilości 900 mln m3. Przypomnę tylko, że zbiornik zbudowany w Raciborzu, który obronił Wrocław czy Opole, ma zaledwie 180 mln m3.
Anomalie pogodowe będą występować coraz częściej i należy przejść nad tym do porządku dziennego. Dlatego trzeba przygotować program wieloletni i zapewnić w budżecie, co roku, przynajmniej kilka miliardów złotych. Czas, by nie likwidować skutków susz i powodzi, tylko im zapobiegać. Co roku państwo z tego tytułu traci kilka miliardów złotych. Potrzeba ok. 140 mld zł, w tym 40 mld na zbiorniki.
Sytuacja dzisiaj jest taka, iż nie budujemy, tylko odtwarzamy.
Moje pytanie: Co z inwestycjami? Czy rząd wyciągnie wnioski i odblokuje inwestycje na Odrze (zablokowane 71 z 74) i Wiśle? Czy powstanie plan wieloletni, jak na wzór ochrony brzegów morskich? Dziękuję.
Przebieg posiedzenia