10. kadencja, 19. posiedzenie, 2. dzień (10-10-2024)
Oświadczenia.
Poseł Urszula Koszutska:
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Dzisiaj jest 10 października, czyli Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1992 r. Za główne cele przyjęto upowszechnianie polityki zdrowia psychicznego oraz zwiększenie społecznej świadomości poprzez edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych, a także wspieranie walki ze stygmatyzacją społeczną.
Problemy natury psychicznej według Światowej Organizacji Zdrowia będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość. Stale wzrastająca liczba zachorowań jest widoczna od wielu lat, szczególnie intensywnie wśród dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie to grupa społeczna wyjątkowej wagi, bowiem od ich kondycji zdrowotnej, emocjonalnej i psychicznej będzie zależała przyszłość naszego kraju, dlatego wymaga szczególnej troski i dbałości.
Młodzi ludzie potrzebują wsparcia ze strony nas, dorosłych, potrzebują i oczekują dobrych działań zapobiegawczych i adekwatnego leczenia. Słyszymy to z wielu stron. Podczas XXX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży ta potrzeba wybrzmiała bardzo intensywnie, a najnowszy raport NIK wskazuje, że chorobami psychiatrycznymi i zaburzeniami psychicznymi zagrożone jest 9% społeczeństwa w Polsce. Dotychczasowy system opieki jest niewystarczający, dlatego konieczne jest podjęcie działań, które poprawią zarówno (Dzwonek) profilaktykę i leczenie, jak i zapobieganie. W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego pragnę wszystkim podziękować za ich działania na rzecz profilaktyki i leczenia. Dziękuję serdecznie. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia