10. kadencja, 19. posiedzenie, 3. dzień (11-10-2024)

Oświadczenia.

Poseł Robert Wardzała:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje od osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie będących honorowymi dawcami krwi o tym, że nie mają żadnych przywilejów z tym związanych. Jest to zdumiewające, zwłaszcza dla tych, którzy od wielu lat honorowo oddają krew, a teraz zmienili formę zatrudnienia. Ponieważ od lat promuję honorowe krwiodawstwo, zgłaszają się do mnie osoby, które proszą o zainteresowanie się tą sprawą. Wiem, że honorowe krwiodawstwo powinno być honorowe. Wiem, że osoba, która chce oddać krew, by pomóc innym, powinna to zrobić za darmo.

    Jeśli jednak chcemy promować takie działania, powinniśmy zrobić wszystko, by zmotywować tych, którzy mogą się podzielić z innymi najcenniejszym darem. Jeśli ktoś prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, nie ma dni wolnych po oddaniu krwi. Nie ma też możliwości odliczenia wartości oddanej krwi od składki ZUS czy podatku. Nie ma nic. Wolne dni mają natomiast pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, którzy honorowo oddają krew. Często słyszę: ustrój się zmienił, czasy się zmieniły, a przepisy - nie.

    Rozumiem, że niemożliwe jest osiąganie jakichkolwiek korzyści w efekcie honorowego oddawania krwi. Myślę jednak na podstawie wielu rozmów i przysłanych do mojego biura informacji pisemnych, że powinniśmy zadbać o motywację dla tych, którzy krew chcą oddać. Musimy zachęcać zwłaszcza młodych, by rozpoczynali przygodę z honorowym krwiodawstwem, bo wiem, że krew jest potrzebna w placówkach służby zdrowia. Po wielokroć bez przesady ratuje życie.

    Dlatego bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, jakie są realne szanse na wprowadzenie przepisów dających przywileje osobom (Dzwonek) prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą w przypadku, gdy są honorowymi dawcami krwi. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia