10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)
9. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka:
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Wsparcie dla Polek i Polaków nigdy nie powinno być powodem do bitwy politycznej, którą pan próbuje tutaj wywoływać, tylko powodem do merytorycznej dyskusji, której niestety z państwa strony na wielu posiedzeniach komisji zabrakło, ale dobrze, że na sali sejmowej byliście w stanie tę ustawę przyjąć. Niestety powodem, o którym dzisiaj rozmawiamy, wysokich cen rachunków za prąd jest blokowanie transformacji energetycznej, jest okłamywanie Polek i Polaków, że sytuacja energetyczna jest bardzo dobra, choć doskonale było wiadomo, że ta transformacja, która przebiegała nie dzięki, a pomimo działaniom rządu, którą Polacy sami chcieli przeprowadzać, często własnymi środkami, była prowadzona po prostu za wolno. Dlatego też w każdym kolejnym miesiącu, w każdym kolejnym roku, będziemy przyjmowali nie tylko konkretne ustawy, które przyspieszą proces inwestycyjny w zakresie odnawialnych źródeł energii, która jest po prostu energią najtańszą, nie tylko będziemy proponowali kolejne programy inwestycyjne i przyjmowali takie ustawy w celu obniżenia rachunków za prąd, jak ta ostatnia związana z ustawą prosumencką, gdzie kilkaset złotych rocznie każdy prosument w systemie net-billing będzie płacił mniej za energię, ale będziemy też celowali we wsparcie inwestycyjne dla tych, którzy chcą zainwestować w odnawialne źródła energii, takie właśnie jak chociażby program ˝Mój prąd˝, gdzie dotychczas było to, panie pośle, 400 mln zł, a my podnieśliśmy kwotę wsparcia do 1200 mln zł.
(Głos z sali: Ile w Warszawie osób otrzymało bony energetyczne?)
Co więcej, nie tylko jeśli chodzi o instalację fotowoltaiczną, ale też magazyn energii. Często to wsparcie w zakresie chociażby dodatku osłonowego, o które pytano, było nieskuteczne, tak jak bon energetyczny. Już dzisiaj widać, że przyjęto ewidentnie błędne założenia, jeżeli popatrzymy na procent wykorzystania tych środków. Wówczas było 59%, a teraz jest blisko 70%. Wskazuje to, że to nasze wsparcie było wsparciem lepiej celowanym. I tak, przede wszystkim mieszkania komunalne...
(Głos z sali: Komunalne nawet nie otrzymują bonów energetycznych.)
...i szczególnie ci, którzy są dotknięci ubóstwem energetycznym w myśl przepisów prawa, które jeszcze państwo przyjęli, takie wsparcie otrzymują.
Dzisiaj mamy w agendzie rządu nie tylko ustawy, które poprawiają system rozliczenia dla prosumentów, przyspieszają proces inwestycyjny, dzięki czemu rokrocznie, de facto miesiąc do miesiąca, ceny energii będą niższe, ale też opłata mocowa jest obniżona do zera, czego w państwa ustawie nie było, cena maksymalna na poziomie 500 zł/MWh, wreszcie rekalkulacja taryf, czego również w państwa ustawie nie było.
(Poseł Jarosław Krajewski: Ile osób w Warszawie otrzymało bony energetyczne?)
Powiedziałem, ile osób skorzystało z bonu energetycznego. Dokładne rozliczenia pan poseł oczywiście dostanie (Dzwonek), gdy przyjdzie na to czas i wszystkie wnioski zostaną wypłacone. Już dzisiaj widzimy, że wsparcie przekazane przez rząd było skuteczne. Dziękuję bardzo.
(Poseł Jarosław Krajewski: Dziękuję. Będę czekał, panie ministrze, na informacje...)
Przebieg posiedzenia