10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)
9. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Poseł Krzysztof Ciecióra:
Dziękuję.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Faktycznie, temat umowy z Mercosurem jest obecnie bardzo ważny dla polskiego rolnictwa. Urszula von der Leyen powiedziała wprost, że chce doprowadzić do podpisania tej umowy i zakończenia negocjacji pomimo tego, że wszystkie środowiska rolnicze w Europie protestują przeciwko tym rozwiązaniom. Jest to ogromne wyzwanie, ogromny problem, ogromne zagrożenie dla naszego rolnictwa.
Chcielibyśmy się zatem dowiedzieć, jakie jest oficjalne stanowisko polskiego rządu w tej sprawie. To jest bardzo ważne, żebyśmy wiedzieli, o czym mówimy, o czym rozmawiamy. Wczoraj na posiedzeniu komisji rolnictwa pan minister - jest tutaj pan minister - Michał Kołodziejczak powiedział, że premier Tusk stwierdził w rozmowie z prezydentem Macronem, że mamy takie same stanowisko jak Francja. Super, ale jakie jest to stanowisko? Dlaczego nie możecie wyartykułować, jakie jest to stanowisko? Musimy się domyślać, musimy czytać, co o tym mówi Macron, bo wy jako polski rząd nie mówicie o tym, jakie jest oficjalne stanowisko w tej sprawie.
Chciałbym się też dowiedzieć, czy te wolumeny, które zostały wynegocjowane w 2019 r., dalej obowiązują, ponieważ nie mamy oficjalnych informacji, nie mamy oficjalnych komunikatów na ten temat, nie ma żadnych protokołów, notatek. Wiemy, że w 2019 r. była mowa o rocznie 100 tys. t wołowiny...
(Poseł Michał Kołodziejczak: 90.)
...180 tys. t drobiu, 180 tys. t cukru i 450 tys. t etanolu. Czy coś się zmieniło? Czy doszło do jakichś zmian w tym zakresie? Chciałbym przede wszystkim, żebyście państwo powiedzieli o tym, jakie jest wasze stanowisko. W 2019 r. polski rząd pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego oficjalnie i wprost mówił, że jest przeciwko tym rozwiązaniom. To my stworzyliśmy wspólne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej w tej sprawie, przeciwne tym rozwiązaniom. To my podpisaliśmy list, my byliśmy inicjatorami oficjalnego listu do Komisji Europejskiej w tej sprawie, pod którym podpisali się Francuzi, Irlandczycy czy Austriacy. Byliśmy jednoznacznie przeciwko tej umowie. (Dzwonek)
Jeszcze jedno zdanie, pani marszałek.
Od 2019 r. przecież wszystko się zmieniło. Jesteśmy po pandemii COVID, po inwazji Rosji na Ukrainę. Mówi się otwarcie o tym, że Ukraina ma wejść do Unii Europejskiej. Tak więc zasadniczo doszły kolejne problemy, kolejne wyzwania dla europejskiego rolnictwa, a my chcemy czy Urszula von der Leyen, czy Europejska Partia Ludowa, do której wy należycie, chce wprowadzić bardzo niebezpieczny dokument, który może, jak to mówią rolnicy, zniszczyć rolnictwo nie tylko w Polsce, ale właśnie w całej Europie. Proszę o informację, kiedy otrzymamy oficjalne stanowisko w tej sprawie i jakie to stanowisko będzie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia