10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)

11. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Edukacji i Nauki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (druki nr 759 i 807).

Poseł Ewa Szymanowska:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga mam przyjemność przedstawić stanowisko klubu w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

    Jako członkini i wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji i Nauki uczestniczyłam w pracach nad tą ustawą, która zakłada wprowadzenie wielu istotnych zmian, które pozwolę sobie w części wymienić. Planujemy wzmocnić rolę badań edukacyjnych w polityce oświatowej poprzez zmiany w ustawie o systemie oświaty i ustawie o systemie informacji oświatowej, dotyczące badań edukacyjnych obejmujących m.in. wprowadzenie obowiązku udziału przedszkoli, szkół oraz placówek w badaniach edukacyjnych, zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych. Te badania będą dobrowolne, a dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym oraz niepełnoletni uczniowie i wychowankowie będą mogli wziąć w nich udział wyłącznie za zgodą swoich rodziców lub opiekunów prawnych.

    Zmiany dotyczą również programów nauczania. Rząd planuje wprowadzenie od 1 września 2025 r. wymogu polegającego na tym, by treści nauczania wykraczające poza zakres ustalony w ramach podstawy programowej były odpowiednio oznaczone. Celem tej zmiany jest uniknięcie sytuacji, że zestawy programów nauczania w szkole będą przeładowane. Zmiany dotyczą również podręczników, ponieważ chcemy wprowadzić obowiązek zapewnienia cyfrowych odzwierciedleń wszystkich podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego. Chodzi o to, by uczniowie i nauczyciele mogli korzystać z książek zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej.

    To, co z pewnością ucieszy maturzystów, to zmiany w egzaminach maturalnych. Ministerstwo chce m.in. przedłużenia na 3 kolejne lata szkolne braku wymogu uzyskania 30% punktów możliwych do uzyskania z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego, który uczeń rozszerza w ramach egzaminów maturalnych.

    Kolejna istotna zmiana to wprowadzenie funkcji egzaminatora weryfikatora i operatora pracowni informatycznej jako osób biorących udział w przeprowadzeniu egzaminów zewnętrznych w celu zapewnienia wysokiej jakości sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych. Uczniowie będą mieli możliwość wniesienia na salę egzaminacyjną urządzeń telekomunikacyjnych wyposażonych w aplikację monitorującą stan zdrowia zdającego. To jest ważne. Mój poprzednik miał co do tego wątpliwości, ale ja mogę powiedzieć jako cukrzyk, że wniesienie pompy insulinowej dla osoby, która ma cukrzycę, to jest bardzo ważna sprawa. Chodzi właśnie o to, żeby to monitorować, ponieważ podczas stresu może np. spaść poziom cukru lub mogą wystąpić inne komplikacje. Projekt ustawy zakłada również wprowadzenie możliwości przeprowadzenia egzaminów zawodowych z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminów zawodowych także w części praktycznej egzaminu zawodowego.

    Klub Parlamentarny Polska 2050 - Trzecia Droga dostrzega, jak wiele w edukacji jest do zrobienia dla dobra dzieci i młodzieży. Będziemy pracować nad dalszymi pozytywnymi zmianami. Jako klub popieramy projekt zaproponowany przez ministerstwo i będziemy głosować za przyjęciem tej ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia