10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)
11. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Edukacji i Nauki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (druki nr 759 i 807).
Poseł Wiesław Różyński:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on szereg istotnych zmian, które w szczególności dotyczą organizacji egzaminów zewnętrznych, egzaminu maturalnego oraz egzaminów zawodowych.
W proponowanym projekcie rządowym znajdują się pewne zmiany. Pozwólcie, że odniosę się do kilku z nich. Przedłużenie na 3 kolejne lata szkolne, tj. 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027, braku wymogu uzyskania co najmniej 30% punktów z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym. Ta zmiana była postulowana przez środowiska akademickie, w tym Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Konferencję Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego przyjmuje tę propozycję, dostrzegając jej pozytywny wpływ na dostępność kształcenia wyższego.
Wprowadzenie funkcji egzaminatora weryfikatora oraz operatora pracowni informatycznej jako osób wspierających przeprowadzanie egzaminów zewnętrznych - też popieramy tę zmianę, która znacząco wpłynie na jakość i rzetelność sprawdzania oraz oceniania prac egzaminacyjnych.
Dopuszczenie możliwości wnoszenia na salę egzaminacyjną urządzeń telekomunikacyjnych wyposażonych w aplikacje monitorujące stan zdrowia zdających - uważam, że ta propozycja jest ważnym krokiem w kierunku wsparcia uczniów wymagających szczególnej opieki zdrowotnej.
Możliwość przeprowadzenia egzaminów zawodowych z wykorzystaniem systemów elektronicznych także w części praktycznej - zmiana ta przyczyni się do modernizacji systemu egzaminacyjnego oraz podniesienia efektywności przeprowadzenia egzaminów zawodowych.
Uregulowanie wykorzystania systemów teleinformatycznych przy przeprowadzaniu egzaminów, w tym Systemu Informatycznego Obsługującego Egzaminy Ogólnokształcące oraz systemu informatycznego obsługującego egzaminy zawodowe. Klub ocenia te rozwiązania jako niezbędne do usprawniania procesu egzaminacyjnego
W szczególności zwracamy uwagę na zmiany dotyczące podręczników. Wprowadzenie obowiązku zapewnienia cyfrowych odzwierciedleń podręczników papierowych dla wszystkich podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego jest krokiem w stronę odciążenia uczniów i unowocześnienia procesu edukacji. Dodatkowo projekt przewiduje wzmocnienie roli badań edukacyjnych w polityce oświatowej, co także zasługuje na aprobatę.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga wyraża swoje poparcie dla rządowego projektu ustawy. Uważamy, że proponowane zmiany pozytywnie wpłyną na jakość edukacji oraz będą wsparciem dla uczniów i nauczycieli. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia