10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)

12. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o Radzie Fiskalnej (druki nr 750 i 821).

Poseł Andrzej Kosztowniak:

    Bardzo dziękuję.

    Panie Marszałku! Szanowni Państwo! Panie Ministrze! Szanowni państwo, rzeczywiście debatujemy nad projektem ustawy o Radzie Fiskalnej z druków nr 750 i 821. Poseł sprawozdawca przybliżył w sposób bardzo istotny projekt powyższej ustawy, wskazując na poszczególne możliwości stworzone dla samej Rady Fiskalnej, sposób jej powołania, jej odpowiedzialność, ale również sposób finansowania i funkcjonowania.

    W trakcie wczorajszego posiedzenia zdaniem naszego klubu pojawiły się dwa obszary problemowe. Z jednej strony to jest element - tu już wspomniany przez pana posła sprawozdawcę - dotyczący wyboru poszczególnych członków, ale i sposobu choćby odwoływania członków Rady Fiskalnej przez ministra finansów. Wydaje się, że to idzie w sposób taki bardzo mocny i będzie w jakimś stopniu elementem zależności od ministra finansów. A istotą tej rady, mówię o Radzie Fiskalnej, jest całkowita jej niezależność, transparentność w działaniu i tak naprawdę pewien element chyba krytyczny w stosunku do tego, w jaki sposób minister finansów układa finanse naszego kraju.

    Drugim takim obszarem, szanowni państwo, jest obecność i możliwość współpracy, współdziałania i zabierania swoich stanowisk. Myślę tutaj o Radzie Dialogu Społecznego, tej części bardziej związanej z udziałem społecznym.

    Pozwolę sobie przedstawić trzy poprawki dotyczące właśnie tego elementu udziału czynnika społecznego. Będziemy składać trzy poprawki. Pierwsza z nich to skreślenie art. 32 i art. 33. W 2. poprawce w art. 36 skreśla się pkt 4 i 5, zaś w 3. poprawce w art. 56 w pkt 1 wyrazy: art. 32-34 zastępuje się wyrazami: art. 34, a wyrazy: art. 36 pkt 1-5 zastępuje się wyrazami: art. 36 pkt 1-3.

    W uzasadnieniu możemy przeczytać, że poprawki sprowadzają się do rezygnacji ze zmian wprowadzonych w ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, w ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców oraz zmiany dotyczącej art. 17 i art. 19 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Szanowni państwo, chcemy, aby część społeczna była jak najbardziej reprezentowana, na żadnym z etapów nie była wykluczana, aby miała możliwość wypowiedzenia się w sposób bardzo transparentny w każdej sytuacji tego procesu. Tym samym pozwolę sobie przedłożyć te trzy poprawki.

    Klub Prawa i Sprawiedliwości będzie głosował w zależności od tego, jak zostaną one przeprocedowane. Już w głosowaniu ostatecznym podejmiemy decyzję w tym zakresie. Dziękuję, panie marszałku. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia