10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)
12. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o Radzie Fiskalnej (druki nr 750 i 821).
Poseł Mirosław Adam Orliński:
Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Wielce Szanowni Państwo! Sprawozdanie o rządowym projekcie ustawy o Radzie Fiskalnej z druku nr 750. Rzeczywiście, tak jak wspominał poseł sprawozdawca, wczoraj wspólnie omawialiśmy ten projekt na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych. Artykuł po artykule dokonywaliśmy analizy tych przepisów, były zgłaszane poprawki, kilkanaście poprawek, które zostały przyjęte, poparte. Całość projektu z poprawkami została, można powiedzieć, dogłębnie omówiona, dopracowana na wczorajszym posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych.
Tak jak mówiliśmy, projekt przewiduje utworzenie nowej eksperckiej niezależnej instytucji, czyli Rady Fiskalnej, dzięki której ma ulec zwiększeniu transparentność finansów publicznych. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że jest to potrzebne. Jest to rozwiązanie, które będzie także odpowiedzią na wdrożenie przepisów unijnych, które zobowiązują państwa członkowskie Unii Europejskiej do posiadania takich niezależnych instytucji fiskalnych. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który na chwilę obecną nie ma takiej instytucji. Jest to rzeczywiście potrzebne. Tak jak wspominaliśmy i na posiedzeniu komisji, i tutaj dzisiaj, będzie to niezależna instytucja o charakterze doradczym, opiniotwórczym, eksperckim. Rozpocznie ona swoją działalność w 2026 r., jednak już od przyszłego roku tworzone będzie biuro rady, wyłaniani będą jej członkowie, będzie dyrektor tego biura, który będzie musiał to wszystko zorganizować.
Do najważniejszych zadań Rady Fiskalnej będzie należeć ocena prognoz makroekonomicznych, które wykorzystywane są na potrzeby opracowania projektu ustawy budżetowej oraz projektu średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego, opiniowanie zgodności ustawy budżetowej z krajowymi i unijnymi regułami fiskalnymi, ocena spójności i efektywności ram budżetowych.
Rada będzie składała się z siedmiu niezależnych ekspertów, którzy będą wybierani przez poszczególne organy i instytucje. Jak najbardziej popieramy to rozwiązanie, rzeczywiście jest to potrzebne. Członkowie rady będą powoływani przez ministra finansów po uzyskaniu pozytywnej opinii. Przewodniczący Rady Fiskalnej będzie wybierany w otwartej procedurze. Jak najbardziej taka instytucja jest potrzebna. Powołanie jest jak najbardziej zasadne. Jako Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga w pełni popieramy ten projekt ustawy. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia