10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)
12. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o Radzie Fiskalnej (druki nr 750 i 821).
Poseł Tomasz Trela:
Bardzo dziękuję.
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić stanowisko Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy i tak jak podczas pierwszego czytania Lewica będzie popierać utworzenie Rady Fiskalnej. Ja tylko bardzo krótko przypomnę, dlaczego tę radę powołujemy. 30 kwietnia 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dyrektywy Rady Unii Europejskiej 2024/1265 zmieniającej dyrektywę 2011/85 w sprawie wymogów dla ram budżetowych państw członkowskich.
Zgodnie z art. 8a dyrektywy 2011/85 do zadań rady należy sporządzanie, ocenianie lub zatwierdzanie rocznych i wieloletnich prognoz makroekonomicznych, monitorowanie zgodności z numerycznymi regułami fiskalnymi specyficznymi dla poszczególnych krajów, wykonywanie zadań zgodnie z art. 11, art. 15 ust. 3, art. 23 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie skutecznej koordynacji polityk gospodarczych i w sprawie wielostronnego nadzoru budżetowego oraz uchylającego rozporządzenie Rady Wspólnoty Europejskiej.
Jeśli chodzi o schemat opiniowania budżetu, to warto może podkreślić w tej sprawie, jak to będzie wyglądać w praktyce. To ostatni element, o którym chciałem powiedzieć. Do 30 kwietnia przyjęcie średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego / rocznego raportu z realizacji planu średniookresowego wraz z założeniami makroekonomicznymi dla potrzeb planowania budżetowego w średnim okresie; do 14 maja przekazywanie przez Radę Fiskalną opinii dotyczących rocznych i wieloletnich prognoz makroekonomicznych; do 20 maja przekazanie przez Radę Dialogu Społecznego propozycji dotyczącej poziomu wynagrodzeń, płacy minimalnej, rent i emerytur; do 31 sierpnia przekazanie projektu ustawy budżetowej do opiniowania Radzie Fiskalnej i Radzie Dialogu Społecznego; do 14 września przekazanie przez Radę Fiskalną opinii dotyczących projektu ustawy budżetowej; do 26 września przekazanie przez Radę Dialogu Społecznego opinii o ustawie budżetowej.
Jak wspomniałem, Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy będzie popierał utworzenie rady, ale wiemy, że będą jeszcze poprawki, więc jutro na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych będziemy o nich dyskutować. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia