10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)
12. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o Radzie Fiskalnej (druki nr 750 i 821).
Poseł Adrian Zandberg:
Drodzy Państwo! Niezależne ciała eksperckie to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala na to, żeby podnieść jakość rozmowy o finansach publicznych, jakość rozmowy, która, umówmy się, często w Polsce szwankuje. Więc co do zasady to, że w końcu bierzemy się za to, żeby te instytucje zaimplementować, jest ze wszech miar godne poparcia i wsparcia i taką deklarację z naszej strony strona rządowa usłyszała. Natomiast faktem jest, że są poważne wątpliwości podnoszone przez Radę Dialogu Społecznego - podnoszone zarówno przez stronę pracowników, jak i przez stronę pracodawców - dotyczące tego, w jaki sposób ustawa ingeruje w dotychczasowe formy prowadzenia tego dialogu społecznego. Mówię to nie tylko w swoim imieniu, w imieniu Razem, ale mówię to w imieniu strony społecznej, która jasno twierdzi, że prawo unijne nie wymaga ograniczenia kompetencji narodowych instytucji dialogu społecznego w zakresie np. opiniowania założeń projektu budżetu państwa, a wręcz przeciwnie - instytucje unijne kładą nacisk na zwiększenie udziału partnerów społecznych w procesie decyzyjnym.
Wreszcie pozostaje sprawa, którą moim zdaniem warto byłoby doprecyzować, tzn. kwestia terminów i procedury opiniowania średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego przez Radę Dialogu Społecznego. Ze strony rządu jest deklaracja, że jest do tego gotów. Bardzo cenię tę deklarację i ją szanuję, ale wydaje mi się, że dobrze by było, żebyśmy tryb i procedury opiniowania średniookresowego planu zapisali ustawowo po to, żeby dać pewną pewność partnerom społecznym. Myślę, że to jest dobre, dojrzałe rozwiązanie i bardzo bym państwa do tego zachęcał. Cieszę się z deklaracji ze strony części partii koalicji rządzącej dotyczących otwartości na to, żeby porozmawiać o tym, w jaki sposób tę ustawę polepszyć.
Uprzejmie polecam państwa uwadze w związku z tym poprawki, które w drugim czytaniu zgłasza do ustawy koło Razem. To jest dla pana marszałka.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo.
Poseł Adrian Zandberg:
Drodzy Państwo! Warto to zrobić tak, żeby wszystkie strony dialogu społecznego miały poczucie, że wprowadzane zmiany posłużą poprawie debaty publicznej, a nie ograniczaniu dialogu społecznego. Bardzo państwa zachęcam do tego, żebyśmy postarali się nad tym popracować wspólnie ponad oczywistymi podziałami. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia