10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)
12. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o Radzie Fiskalnej (druki nr 750 i 821).
Poseł Norbert Pietrykowski:
Panie Marszałku! Państwo Ministrowie! Wysoki Sejmie! Rządowy projekt ustawy o Radzie Fiskalnej jest zgodny z dyrektywą unijną i dotyczy obowiązku utworzenia niezależnych instytucji fiskalnych. Mają to być organizacje eksperckie, których działanie powinno przyczynić się do poprawy jakości i efektywności zarządzania finansami publicznymi.
Przytoczony artykuł dyrektywy określa Radę Fiskalną jako instytucję przede wszystkim niezależną, nieprzyjmującą instrukcji od żadnych organizacji i narzucającą obowiązek powoływania członków w oparciu przede wszystkim o doświadczenie i kompetencje - podkreślić to chcę jeszcze raz - o doświadczenie i kompetencje w dziedzinach finansów publicznych, makroekonomii, zarządzania finansami jednostek sektora finansów publicznych. Dlaczego o tym mówię? Bo przez ostatnie lata doświadczyliśmy wszechobecnych interesów politycznych, które zajmowały każdą wolną przestrzeń, a z upolitycznieniem mieliśmy do czynienia dosłownie wszędzie. Dlatego obowiązek posiadania niezależnych instytucji fiskalnych wydaje się zasadny, bo obecnie Polska nie posiada organu spełniającego wymogi określone w nowych przepisach.
Pojawia się następne pytanie. Czym ma zajmować się ta rada? Przede wszystkim poprawą funkcjonowania systemu finansów publicznych oraz wzrostem jego transparentności, m.in. przez stymulowanie debaty publicznej w obszarze finansów publicznych. To budzi największe wątpliwości. Pytanie, czy potrafimy to realizować. Zadania, które ta rada ma przed sobą, to przede wszystkim analiza danych makroekonomicznych wykorzystywanych do przygotowania najważniejszych dokumentów budżetowych państwa. Po drugie, opiniowanie projektu ustawy budżetowej w zakresie zgodności z krajowymi i unijnymi regułami fiskalnymi. Po trzecie, zgodność i spójność oraz skuteczność, a także przeprowadzanie analiz, nie tylko opiniowanie, ale również przeprowadzanie analiz dotyczących polityki budżetowej oraz udziału w debacie publicznej dotyczącej finansów publicznych. Rada ma mieć charakter ekspercki i doradczy, składać się będzie z niezależnych osób posiadających niezbędną do realizacji zadań wiedzę i doświadczenie.
Jeżeli tak się stanie, jeżeli dotrzymamy tych standardów, to jej powołanie będzie zasadne. Nie możemy dopuścić do tego, aby ta rada stała się upolityczniona. W przeciwnym razie, jeżeli zgodzimy się na upolitycznienie tej rady, będzie to tylko mnożenie etatów i martwa sprawczość tego ciała. Dlatego nie chcemy tego typu instytucji. Dlatego nie kwestionujemy, bo tutaj mamy jednoznaczne stanowisko, powołania rady. Musimy skupić się na tym, aby było rzetelnie, niepolitycznie - to, co dzisiaj musimy powiedzieć: odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa - i żeby Rada Fiskalna nie stała się radą polityczną.
Oczywiście pod tymi warunkami klub Polska 2050 - Trzecia Droga zagłosuje za przyjęciem tej ustawy. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia