10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)
13. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw (druki nr 742 i 794).
Poseł Anna Krupka:
Szanowny Panie Marszałku! Szanowny Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość chciałam przedstawić nasze stanowisko wobec sprawozdania Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie.
Projekt zawiera wiele ważnych, potrzebnych rozwiązań, takich jak zwiększanie stypendiów sportowych, wydłużenie okresu stypendium i podwyższenie samego stypendium dla kobiet w sporcie po urodzeniu dziecka, a więc wsparcie rodzicielstwa i powrotu po rodzicielstwie do treningów czy pracy w sporcie. Projekt wprowadza także rozwiązania prawne dotyczące przeciwdziałania molestowaniu i przemocy, szczególnie wobec małoletnich w sporcie, ale tak naprawdę wobec wszystkich uczestników współzawodnictwa sportowego.
Ciekawym rozwiązaniem jest również bez wątpienia powiązanie sportu wyczynowego ze szkolnictwem wyższym, z uczelniami wyższymi, tak abyśmy nie tracili utalentowanych sportowców, którzy dzisiaj niejednokrotnie muszą wybierać, czy kontynuować karierę w sporcie, czy też po prostu postawić na naukę. To rozwiązanie w sposób skuteczny rozwiązuje ten właśnie problem.
Również cenną zmianą jest zagwarantowanie reprezentacji przedstawicieli zawodników w polskich związkach sportowych, a także możliwość finansowania związków przez Instytut Sportu, szczególnie związków w fatalnej sytuacji finansowej, co też nakłada pewną odpowiedzialność na ministerstwo w związku z tym, że Instytut Sportu jest instytucją podlegającą ministrowi, ale również zakłada, ale również gwarantuje uczciwość w gospodarowaniu tego rodzaju środkami. Ponadto ustawa wprowadza elementy ochrony sędziów w polskim sporcie, co również jest bardzo cenne.
Niemniej jednak w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość chciałam złożyć poprawki do projektu ustawy o zmianie ustawy o sporcie, bo z jednym z rozwiązań się nie zgadzamy, czyli z wprowadzeniem parytetu w przypadku zarządów polskich związków sportowych. To jest stworzenie sztucznych wytycznych w zakresie płci, co w długiej perspektywie nie sprawdza się.
(Głos z sali: Pani to mówi?)
Powstaje także jedno pytanie, pytanie o wiarygodność tych osób, które to rozwiązanie zaprojektowały. Z jednej strony ministerstwo chce wprowadzić 30-procentowy parytet kobiet w zarządach związków sportowych, chce, aby kobiety miały w taki automatyczny sposób dużo większy wpływ na zarządzanie polskimi związkami sportowymi, podczas gdy, jeżeli chodzi o zarządzanie w polskim sporcie, tego wpływu nie mają, ponieważ w Ministerstwie Sportu i Turystyki nie zasiada dziś w jego kierownictwie żadna kobieta.
To rozwiązania, które zostały zaprojektowane przez panów ministrów, którym się wydaje, że rozumieją problemy kobiet w sporcie, i którzy narzucają swoje wyobrażenia, natomiast moim zdaniem rzeczywistym problemem kobiet w sporcie, który pokazuje ogromną nierówność, nierówne ich traktowanie, jest dopuszczenie do rywalizacji sportowej biologicznych mężczyzn, którzy identyfikują się jako kobiety. To zdecydowanie umożliwia po prostu nieuczciwą, nierówną konkurencję (Dzwonek) sportową. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia