10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)
13. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw (druki nr 742 i 794).
Poseł Żaneta Cwalina-Śliwowska:
Szanowny Panie Marszałku! Szanowni Panowie Ministrowie! Drodzy Parlamentarzyści! Mam przyjemność przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw. Ta ustawa jest niezwykle ważna dla polskiego sportu, dla jego rozwoju, profesjonalizacji, a także dla zapobiegania dyskryminacji przemocy w środowisku sportowym. Skupię się tylko na najważniejszych w ocenie klubu zmianach, które reguluje projekt ustawy.
Po pierwsze, przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet w polskich związkach sportowych. Projekt wprowadza mechanizm, który wymaga, aby stosowano parytet płci - najmniej 30% członków zarządów związków sportowych. Ma być to krok w stronę większej równości płci i zapewnienia, że kobiety będą miały realny wpływ na kształtowanie polityki sportowej w Polsce. Całym sercem wspieramy rozwój kobiet, ich rozwój sportowy, także rozwój w organach zarządczych polskich związków sportowych. Sama wywodzę się ze środowiska sportowego, przeszłam całą ścieżkę kariery: zawodnik, trener, prezes klubu, działacz, rodzic zawodnika, prezes związku sportowego. Jednak w zaproponowanym mechanizmie widzimy pewne zagrożenia. Istnieje ryzyko, że narzucony odgórnie wymóg może powodować złe praktyki odnośnie do nominacji kobiet, które niekoniecznie mają kompetencje, a jedynie spełniają formalne kryteria. Rozumiemy, że są związki sportowe, które działają w tym zakresie wzorcowo, ale rozumiemy też, że w niektórych związkach trzeba zastosować mechanizm parytetu, który odblokuje ścieżkę kariery kobietom. W związku z tym należy zadbać, aby wprowadzone regulacje były wsparte programami, np. programem dla kobiet rozwijającym ich liderstwo w sporcie. I tu zwracam się szczególnie do pana ministra, patrząc na pana, aby za tą zmianą rzeczywiście poszedł jakiś program liderski wspierający kobiety w zarządzaniu sportem.
Kolejną dobrą zmianą jest udział przedstawicieli zawodników kadry narodowej w zarządach polskich związków sportowych. Propozycja zakłada większy udział samych sportowców w procesach decyzyjnych. To ważne rozwiązanie, które daje zawodnikom możliwość aktywnego uczestnictwa w zarządzaniu swoimi związkami. Taka zmiana zwiększy transparentność działań oraz lepiej uwzględni ich potrzeby i wyzwania. Całkowicie się z tym pomysłem zgadzamy. Zwracamy jednak uwagę na potrzeby dotyczące monitorowania, czy ten mechanizm będzie odpowiadał na potrzeby zawodników, czy wprowadzone rozwiązanie da zakładane efekty, a nie będzie tylko martwym przepisem.
Wprowadzenie ochrony kobiet po urodzeniu dziecka. Wsparcie dla kobiet wracających do sportu po urlopie macierzyńskim poprzez wyższe i dłużej wypłacane stypendia sportowe, to nie tylko akt sprawiedliwości, ale także inwestycja w potencjał zawodniczek. Ułatwienie powrotu na areny sportowe może być kluczowe dla zatrzymania talentów w polskim sporcie.
Po czwarte, przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji w sporcie. Powołanie rzecznika przy ministrze sportu, który będzie odpowiadał za monitorowanie i przeciwdziałanie przemocy oraz nierównościom w sporcie, a także powołanie pełnomocników działających w ramach każdego polskiego związku sportowego, to dla nas fundamentalny element reformy. Wprowadzenie jasnych procedur dyscyplinarnych i sankcji jest sygnałem, że polski sport nie będzie tolerował żadnych form nadużyć. Jako Polska 2050 proponujemy w tym zakresie poprawkę, która uszczegółowi kompetencje, które będzie musiał posiadać pełnomocnik, aby móc pełnić tę funkcję, co jeszcze bardziej podwyższy profesjonalizację i niezależność tej funkcji.
Chcemy także zapewnić ochronę sędziom, którzy często są narażeni na przemoc lub groźby w trakcie wykonywania swojej pracy. Zyskają ochronę prawną na poziomie funkcjonariusza publicznego, co zwiększy ich bezpieczeństwo i pozwoli skutecznie pełnić swoje obowiązki bez obaw. W pełni popieramy to rozwiązanie i bardzo się z niego cieszymy.
Transparentność i proces wyborów do organów polskich związków sportowych. Niestety tutaj jest wiele zastrzeżeń. Do naszych biur poselskich wpływa wiele doniesień o nadużyciach, które się dzieją w trakcie procesu wyboru. Dlatego składamy poprawkę dotyczącą wymogu udziału mediów, transmisji on-line i przechowywania zapisu audiowizualnego z wyborczych zebrań do zarządów polskich związków sportowych. Mamy nadzieję, że nie będzie na sali przeciwników tej poprawki, bo chyba wszyscy chcemy zwiększyć transparentność w polskim sporcie.
Podsumowując: projekt ustawy o zmianie ustawy o sporcie to krok w dobrą stronę, w stronę nowoczesnego, równościowego i bardziej sprawiedliwego systemu sportowego w Polsce. Choć niektóre rozwiązania wymagają szczególnej uwagi przy wdrażaniu, ogólny kierunek zmian jest właściwy. (Dzwonek)
Jako Klub Parlamentarny Polska 2050 - Trzecia Droga składamy kilka poprawek do tego projektu, które służą uszczegółowieniu oraz jeszcze lepszej realizacji celów, którym ma służyć ta ustawa. Klub Parlamentarny Polska 2050 - Trzecia Droga wraz ze złożeniem poprawek wyraża swoje poparcie dla tego projektu z nadzieją na jego skuteczną realizację i realne korzyści dla polskiego sportu. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia