10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)
13. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw (druki nr 742 i 794).
Poseł Stanisław Tomczyszyn:
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy zawartego w drukach nr 742 i 794.
Naprzeciw temu wychodzą proponowane przepisy rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw. Projektodawcy podkreślają po pierwsze, że w polskim sporcie niezbędna jest poprawa sytuacji kobiet. W moim najgłębszym przekonaniu niezbędne jest systemowe zapewnienie sportowczyniom należnego im miejsca w składach zarządów polskich związków sportowych i ich organach kontroli wewnętrznej. Sytuacja, w której w 20 polskich związkach sportowych ani jedna kobieta nie zasiada w zarządzie, a w zaledwie 1/4 polskich związków sportowych w zarządzie jest więcej niż 30% kobiet, ma się nijak do faktu, że kobiety stanowią ponad 40% zawodniczek kadr narodowych. Spójrzmy jedynie na wyniki medalowe ostatnich igrzysk olimpijskich, gdzie 8 na 10 zdobytych medali wywalczyły kobiety. Paryskie igrzyska paraolimpijskie to kolejny dobitny argument na to, że czas nie tyle na poprawę, co na znaczące docenienie udziału pań w polskich sukcesach sportowych. W tym właśnie kierunku idą proponowane zmiany, które zapewnić mają w zarządach polskich związków sportowych parytet płci, co z całą mocą popieramy.
Praktycznym tego wyrazem jest proponowane w projekcie objęcie ochroną członkiń kadry narodowej po urodzeniu dziecka, wydłużenie okresu pobierania przez nie stypendiów sportowych, również tych przyznawanych przez jednostki samorządu terytorialnego, ich procentowe wyrównanie w stosunku do kobiet zatrudnianych w oparciu o umowę o pracę przy zapewnieniu członkiniom kadry narodowej godziwego zabezpieczenia materialnego w trakcie ciąży, przez rok po urodzeniu dziecka, ale również w sytuacjach, gdy ciąża zakończy się niestety przedwcześnie. To krok ważny i niebywale potrzebny.
Projekt ten jednak, jak się być może wydaje, nie jest skierowany tylko do kobiet. Proponuje on w sposób praktyczny, poprzez wymierne gratyfikacje finansowe, tzw. ideę kariery dwutorowej. Jednoczesne łączenie treningów i nauki, szczególnie na poziomie zawodowym, nie jest czynnością łatwą i z pewnością nie każdy jej podoła. Dlatego tym bardziej państwo polskie powinno wspierać tych sportowców, którzy ciężko pracują nie tylko na sportowych arenach, ale i w murach jednostek edukacyjnych. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć z ich sportowych osiągnięć, a jednocześnie nie będziemy musieli drżeć o ich przyszłość na rynku pracy po zakończeniu zawodniczej kariery.
Ustawa w sposób systemowy podejmuje również temat przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie. Z jednej strony zobowiązuje kluby sportowe, związki sportowe, polskie związki sportowe oraz spółki zarządzające ligami zawodowymi do przyjęcia standardów przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie oraz w praktyce poprzez obowiązek wyznaczenia przez polskie związki sportowe i związki sportowe pełnomocników do spraw przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie, strzeże dochowywania tych standardów. W tym celu również powołuje się przy ministrze do spraw kultury fizycznej nowy urząd rzecznika ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym, z szerokim wachlarzem możliwości zarówno kontrolnych, jak i inicjowania uczestnictwa w postępowaniach dyscyplinarnych oraz sądowych w zakresie zdarzeń związanych z przemocą i dyskryminacją w sporcie.
Istotną zmianą proponowaną w ustawie jest również przyznanie ochrony przynależnej funkcjonariuszom publicznym dla sędziów sportowych podczas wykonywania zadań dotyczących prowadzenia współzawodnictwa sportowego. Poziom gwarancji bezpieczeństwa sędziów sportowych znacząco więc wzrośnie. Będzie to właściwe zabezpieczenie tych osób, które rozstrzygając sportowe spory, wykonując funkcję arbitra, niejednokrotnie padają ofiarą antysportowych zachowań i emocji.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Sport to codzienna walka z samym sobą, z fizycznymi słabościami, presją otoczenia, z rzeczywistością, o własne marzenia, i w końcu sportowa walka z innymi zawodnikami. Sportowcom nie potrzeba kolejnych powodów do walki. Równość, szacunek, tolerancję czy bezpieczeństwo powinno zapewnić im państwo. Powyższy projekt musimy przyjąć choćby dlatego, że zapewnia on sportowcom należne im miejsce i należne traktowanie w świecie sportu. Chciałbym również w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyć poprawki (Dzwonek) do procedowanej właśnie ustawy. Dziękuję państwu za uwagę.
Przebieg posiedzenia