10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)
13. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw (druki nr 742 i 794).
Poseł Łukasz Ściebiorowski:
Dziękuję.
Panie Marszałku! Panowie Ministrowie! Wysoka Izbo! Omawiany projekt zmian w ustawie o sporcie to ważny krok w kierunku lepszego wsparcia naszych sportowców, przede wszystkim kobiet, sportsmenek i działaczek, które godzą swoje kariery z wyzwaniami życia prywatnego. Dla wielu naturalnym etapem życia jest decyzja o założeniu rodziny czy o urodzeniu dziecka, a w takich sytuacjach kariera sportowa często zostaje przerwana. Powrót na szczyt bywa trudny pod względem zarówno fizycznym, jak i organizacyjnym.
Właśnie dlatego, co warto podkreślić, tak ważne są te proponowane w projekcie ustawy zmiany, uwzględniające zagwarantowanie kobietom przestrzeni do powrotu do sportu zawodowego i treningu, ale także do włączenia się w działalność organizacyjną w sporcie, bo o tym też należy wyraźnie mówić. Ponadto istotnym aspektem jest wprowadzenie funkcji rzecznika ochrony praw zawodników, a także objęcie sędziów sportowych ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych. Nie zwolni to, jak myślę, sędziów z wykonywania funkcji zgodnie ze stosownymi przepisami, ale jednocześnie zapewni tę ochronę przed agresją, o czym też tutaj minister wspominał.
Na jedną rzecz chciałbym zwrócić uwagę. (Dzwonek) Zastanowiłbym się nad wydłużeniem z 6 do 12 miesięcy okresu na dostosowanie do zapisów ustawy statutów oraz regulaminów w klubach, związkach sportowych. Obawiam się, że ten czas nie wystarczy, bo trzeba zwołać zebrania, przede wszystkim trzeba zobaczyć, jak ta ustawa będzie funkcjonowała w praktyce, a później jeszcze trzeba to zgłosić. Wszystko to może trwać. Tu mam obawy, że te 6 miesięcy będzie za krótkim okresem. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia