10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)

13. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw (druki nr 742 i 794).

Poseł Lidia Czechak:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Panie i Panowie Posłowie! Od lat w debacie publicznej naświetlane są liczne problemy natury dyskryminacyjnej i przemocowej polskiego sportu, a do tej pory żadne z podejmowanych działań nie przyczyniło się choćby do ich zniwelowania. W przestrzeni publicznej padają zarzuty przemocy fizycznej, psychicznej, emocjonalnej, mobbingu oraz molestowania seksualnego. Polskie zawodniczki stanowią ok. 40% kadry narodowej. Uważam, że zasługują na szacunek i muszą mieć przepisy, które je wspierają, szczególnie w okresie ciąży.

    Ale chciałam wskazać na jedną rzecz, na którą zwróciły mi uwagę kluby sportowe. Były przekonane, że przy pracach nad tą ustawą bardziej skupimy się na przemocy wobec dzieci w sporcie. Uważają, że temat kobiet w tej ustawie został całkowicie wyolbrzymiony kosztem niestety przemocy wobec dzieci w sporcie. Wszyscy otrzymaliśmy - wszyscy parlamentarzyści - z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę diagnozę, która mówi o doświadczeniu przemocy wśród dzieci. 91% dziewcząt i 89% chłopców mówi, że są krzywdzeni w sporcie przez współzawodników (Dzwonek), trenerów, którzy nie sprawują należytej opieki nad takimi zawodnikami. Mam więc pytanie. Kluby sportowe mnie pytają, czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem, żeby rozpocząć od wykazu psychologów i psychoterapeutów, którzy zajmowaliby się tym i specjalizowaliby się w przemocy w sporcie dzieci, bo nie mają gdzie takich dzieci kierować. Dziękuję.

    (Poseł Małgorzata Niemczyk: I mówi pani, że jest przemoc...)


Przebieg posiedzenia