10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)
13. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw (druki nr 742 i 794).
Poseł Konrad Berkowicz:
Związki sportowe w Polsce to patologia oczywiście i wszystkie związki na Powązki, natomiast wypowiedź ministra Nitrasa jest doskonałym przykładem tego całego błędnego myślenia. Bo ono zasadza się na przekonaniu, że kobiety tak samo interesują się sportem jak mężczyźni, tak samo chcą być w zarządach związków sportowych, więc ich mniejsza liczba wynika koniecznie z dyskryminacji. Tak oczywiście nie jest, tak samo jak mniejsza liczba mężczyzn wśród pielęgniarek nie wynika z dyskryminacji mężczyzn.
Natomiast, uwaga, w ˝Science˝ były opublikowane badania, trzykrotnie sprawdzane, według których im większa polityka egalitarna, równościowa w państwie, tym bardziej rozjeżdżają się męskie i kobiece wybory. Skandynawia jest pod względem różnych wyborów najwyżej w rankingu i, uwaga, w Skandynawii w związku z parytetami w zarządach spółek państwowych wytworzyła się grupa kilkuset kobiet zwanych złotymi spódniczkami (Dzwonek), które na wynajem zasiadają w tych zarządach, jedna nawet w 300 zarządach. A przez wasze parytety teraz każda ambitna kobieta, która rzeczywiście będzie chciała się dostać i dostanie się do zarządu związku sportowego...
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pan poseł Michał Woś.
Poseł Konrad Berkowicz:
...będzie podejrzana o to, że to z parytetu. To jest ustawa przeciw ambitnym kobietom. (Oklaski)
(Poseł Małgorzata Niemczyk: A zna pan zasady...)
(Głos z sali: Nie zna. Skąd ma znać?)
Przebieg posiedzenia