10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)

14. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych (druki nr 761 i 809).

Poseł Piotr Kowal:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu klubu parlamentarnego Lewica przedstawiam stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych zawartego w druku nr 761. Dzisiaj podejmujemy ważną decyzję, debatujemy nad decyzją, która może znacząco wpłynąć na usprawnienie funkcjonowania administracji publicznej i poprawę komunikacji między obywatelami a instytucjami państwowymi.

    Przedłużenie okresu przejściowego na wdrożenie systemu e-doręczeń do końca 2025 r. to decyzja, która może przesądzić o sukcesie tego projektu. Dlaczego tak jest? Dlatego, że jest to odpowiedzialny krok na drodze do budowy nowoczesnego i sprawnie funkcjonującego państwa. Nie ma nic gorszego, szanowni państwo, niż źle przygotowany system elektroniczny, który irytuje obywateli. W związku z tym ta decyzja to wyraz odpowiedzialności. Oczywiście zapewne większość z nas chciałaby, żeby ten system zaczął funkcjonować jeszcze szybciej, ale na pewno każda z pań i każdy z panów posłów może wyobrazić sobie, jakie byłoby zirytowanie obywateli, gdyby system został ostatecznie wprowadzony, a nie działałby tak, jak powinien.

    Szanowni Państwo! Wydłużenie okresu przejściowego umożliwi stopniowe wdrożenie usług, takich jak publiczna usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego i publiczna usługa hybrydowa, a także stworzy przestrzeń do przeszkolenia pracowników, co również jest istotne. To gwarancja, że system e-doręczeń będzie działał sprawnie, efektywnie i będzie odpowiadał na rzeczywiste potrzeby obywateli i przedsiębiorców.

    Lewica zawsze podkreślała znaczenie rozwiązań sprzyjających dostępności, a e-doręczenia są krokiem w kierunku uporządkowania procedur administracyjnych i zapewnienia równych szans zarówno instytucjom publicznym, jak i tym niepublicznym. Szczególnie ważne jest uwzględnienie potrzeb uczelni oraz innych podmiotów sektora edukacji i nauki, które również wymagają wsparcia w dostosowaniu się do nowych wymagań. Nie możemy też pominąć korzyści, jakie ten projekt przyniesie przedsiębiorcom, zwłaszcza małym i średnim. Usprawnienie komunikacji z administracją pozwoli zarówno zaoszczędzić czas, jak i zmniejszyć koszty działalności. Okres przejściowy pozwoli również na dokładną analizę i wyeliminowanie potencjalnych problemów technicznych czy proceduralnych związanych z masowym wdrożeniem systemu. To czas, który umożliwi dopracowanie szczegółów i uniknięcie chaosu w pracy urzędników, szczególnie podczas realizacji dużych zadań, takich jak wymiarowanie chociażby podatków.

    Lewica popiera ten projekt ustawy, jak już powiedziałem na poprzednim posiedzeniu Sejmu. Przedłużenie okresu przejściowego to przemyślana i odpowiedzialna decyzja, która pozwoli na pełne i skuteczne wdrożenie systemu e-doręczeń. Długofalowe korzyści z tego rozwiązania odczują zarówno obywatele, przedsiębiorcy, jak i administracja publiczna. Wierzymy, że wspólnie uda się stworzyć system, który stanie się realnym wsparciem i fundamentem budowy nowoczesnego państwa. Dziękuję.


Przebieg posiedzenia