10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)
14. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych (druki nr 761 i 809).
Poseł Bartłomiej Pejo:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Rozwój technologiczny jest zawsze dziełem pracy innowacyjnych ludzi, którzy nie boją się podejmować ryzyka we wdrażaniu nowych technologii. Cyfryzacja jest dla nas niewątpliwie szansą. Możemy automatyzować procesy, ograniczać biurokrację i zużywanie zasobów. Jak zwykle jednak zupełnie nieudolnie podchodzi do takiej sprawy państwo. Projekt ustawy pokazuje niestety jasno, że państwo jest niegotowe na rewolucję w systemie e-doręczeń. Jeśli czegoś wymagacie państwo od obywateli, powinniście zacząć od zarządzanych przez was i przez wasze partie instytucji: jednostek samorządu terytorialnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, resortu obrony. Czemu nie słyszymy tutaj dzisiaj ministrów odpowiedzialnych za te resorty? Rządzicie już od prawie roku. Dlaczego tak kluczowe służby i instytucje, które mają realizować dużo ważniejsze zadania, nie poradziły sobie z systemem e-doręczeń? To tylko oczywiście przykłady. Tylko 30% zobowiązanych podmiotów publicznych zrealizowało swoje zadania w wyznaczonym terminie. Dziś znów musimy ten termin - trzeba to jasno zaznaczyć - przesuwać.
Ministrowie mają pod sobą setki funduszy, instytucji i agencji. To rząd powinien dziś tłumaczyć, czemu narzucono nierealne terminy, co tylko stawia państwo w oczach obywateli w bardzo złym świetle. Jak mamy czuć się pewnie, skoro wszystko jest w taki sposób załatwiane? Państwo wymaga wiele od swoich obywateli, ale niewiele od siebie. Z tej porażki nie wyciągacie jednak żadnych wniosków, przesuwacie jedynie termin, a nie zmieniacie sposobu myślenia. Tylko w projektowanym okresie przejściowym ma zostać zapewniona równoważność doręczenia korespondencji za pośrednictwem operatora pocztowego albo systemu ePUAP oraz za pomocą innych systemów e-doręczeń.
Czemu prawo w waszym rozumieniu nie służy uwzględnieniu nowych możliwości, tylko narzuca wszystkim uczestnikom życia społecznego, jaką formę mają wybierać? Nowe technologie same zyskują zwolenników, naturalnie zastępują stare rozwiązania i nie potrzebują do tego terminów, nakazów ani przepisów. Zamiast łatać dziurawe rozwiązania, lepiej zmienić je na takie, które będą bliższe realnemu życiu, a nie jedynie pomysłom wymyślonym w zaciszu ministerstw. Dziękuję bardzo. W imieniu klubu parlamentarnego przedstawiam poprawki. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia