10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)

16. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (druki nr 760 i 834).

Poseł Małgorzata Golińska:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Słuchając posłów koalicji rządzącej mówiących, że wprowadzenie systemu kaucyjnego jest oczekiwane i pożądane, że powinniśmy czerpać z doświadczeń innych państw, które taki system mają, zastanawiam się, czy państwo nie wiedzą, czego dotyczy projekt, czy świadomie manipulują Polakami. Przecież system kaucyjny został wprowadzony przez Prawo i Sprawiedliwość, a ten projekt, na którym pracujemy, właśnie opóźnia jego wejście w życie o co najmniej 10 miesięcy. Czynione jest to przede wszystkim zgodnie z oczekiwaniami i w interesie tzw. dużego gracza, operatora Lidla i Kauflandu, niemieckiej grupy Schwarz. To właśnie oni głównie wskazują, że dla nich termin styczniowy w 2025 r. jest nierealny, a optymalnym terminem jest nawet styczeń 2026 r.

    W związku z tym mam pytania i proszę o odpowiedzi na piśmie. Jakie konkretne działania zostały podjęte w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w 2024 r. w celu terminowego wprowadzenia systemu kaucyjnego w pierwotnym terminie, czyli w styczniu 2025 r.? (Dzwonek) Czy data 1 października 2025 r. jest datą nieprzekraczalną? Jakie instrumenty MKiŚ podejmie, aby zapewnić dotrzymanie tego terminu? A może znów będziecie państwo chcieli dostosować się do oczekiwań niemieckiej grupy i w przyszłym roku spotkamy się na nowelizacji tego terminu? Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia