10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)

17. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie 106. rocznicy powstania rządu Daszyńskiego (druki nr 775 i 797).

Poseł Sprawozdawca Daria Gosek-Popiołek:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Szanowni Państwo! W dniu 7 listopada Komisja Kultury i Środków Przekazu pracowała nad tekstem uchwały upamiętniającej rząd Ignacego Daszyńskiego i postać jednego z ojców naszej niepodległości. Bardzo dziękuję posłom i posłankom, którzy pracowali nad tym projektem uchwały. Jednocześnie nie ukrywam, że liczyliśmy na to, że ta rocznica, ta postać, to wydarzenie... Liczyliśmy na to, że ta uchwała będzie mogła zostać przyjęta przez aklamację. Tak się niestety nie stało. Szkoda, że jeden z ojców polskiej niepodległości w oczach niektórych posłów nie zasłużył na takie uhonorowanie.

    Może nie będę sprawozdawała debaty, która się odbyła, bo ona była bardzo historyczna, za co bardzo dziękuję, a po prostu przeczytam treść uchwały.

    ˝Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia 106. rocznicę powstania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej - rządu odradzającej się po 123 latach niewoli Polski. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd Ignacemu Daszyńskiemu, jednemu z Ojców Niepodległości, który 106 lat temu wykonał historyczny krok w stronę odbudowy niepodległej państwowości polskiej.

    Rząd Ignacego Daszyńskiego pracował kilka dni. 12 listopada 1918 roku premier złożył dymisję na ręce przybyłego do Warszawy Józefa Piłsudskiego. Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej miał charakter koalicyjny. Powstał w wyniku porozumienia środowisk socjalistycznych i ludowych. Odbudowa państwowości wymagała utworzenia znacznie szerszej koalicji politycznej, dlatego premier Daszyński zdecydował się zrezygnować z misji tworzenia rządu. Wybrał jedność państwa, wznosząc się ponad partyjny interes. Gdy istnienie państwa stało się zagrożone podczas ofensywy Rosji Sowieckiej latem 1920 roku, Ignacy Daszyński ponownie wziął współodpowiedzialność za losy Polski i został zastępcą Wincentego Witosa w Rządzie Obrony Narodowej.

    Propozycje programowe rządu Ignacego Daszyńskiego, kontynuowane przez rząd Jędrzeja Moraczewskiego, zostały wcielone w życie mocą dekretów Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który w latach 1918 i 1919 wprowadził w Polsce 8-godzinny dzień pracy, przyznał kobietom prawa wyborcze oraz stworzył system ubezpieczeń społecznych, kładąc fundament pod obowiązujący do dzisiaj demokratyczny system polityczny, społeczny i gospodarczy˝. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia