10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)

17. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie 106. rocznicy powstania rządu Daszyńskiego (druki nr 775 i 797).

Poseł Barbara Okuła:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przypominamy dziś pierwszy rząd suwerennej Polski utworzony w Lublinie pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego po 123 latach niewoli. Daszyńskiego pamiętamy dziś przede wszystkim jako jednego z sześciu ojców niepodległości. Byli nimi: Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Wojciech Korfanty, Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski i Wincenty Witos. Każdy z nich reprezentował inne poglądy ideowe i polityczne - od socjalistów do chrześcijańskich demokratów i narodowych demokratów, ale każdy był wielkim polskim patriotą i każdy z nich umiał i chciał wysiąść ze swoich ideowych tramwajów na przystanku niepodległość. Warto to dziś przypominać. Politycy z różnych stron ideowych i politycznych spotkali się, by wspólnie budować nową Polskę, suwerenne i silne państwo polskie, które było poszarpane po wielkiej wojnie i 123 latach niewoli.

    A co dziś słychać na naszym przystanku niepodległość? Często polityczny wrzask, kłótnie, hejt, wzajemne oskarżenia, bolesne odmawianie innym patriotyzmu. Jestem pewna, że na dzisiejszym przystanku ojcowie niepodległości czuliby się co najmniej nieswojo. Zastanawiam się, czy będzie jeszcze stać nas, naszą klasę polityczną, by odbudować tę jedność, jaka towarzyszyła w tamtych czasach ojcom niepodległości. To jest coraz trudniejsze, ale nie jest niemożliwe. Chcę też powiedzieć zwłaszcza politykom z prawej strony, że nikt nie jest właścicielem obozu patriotycznego, bo prawdziwy obóz patriotyczny to my wszyscy, obywatele wolnej Rzeczypospolitej.

    Klub Parlamentarny Polska 2050 będzie głosował za uchwałą w sprawie 106. rocznicy powstania rządu Daszyńskiego. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia