10. kadencja, 22. posiedzenie, 2. dzień (20-11-2024)
17. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie 106. rocznicy powstania rządu Daszyńskiego (druki nr 775 i 797).
Poseł Tadeusz Samborski:
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe, w imieniu którego mam zaszczyt przemawiać, popiera poselski projekt uchwały upamiętniającej 106. rocznicę utworzenia rządu Ignacego Daszyńskiego. W tamtych czasach głoszono różne poglądy dotyczące sposobów i drogi dochodzenia do niepodległości. Jedni stawiali na walkę zbrojną i na pracę organiczną, budowanie gospodarki, rozwój edukacji, kultury... Ale bez względu na różnice cel wszystkich spierających się był wspólny i jednoznaczny: niepodległa, suwerenna Polska.
106 lat temu ówcześni Polacy mieli bardzo ważny i uzasadniony powód do radości, bo oto po 123 latach niewoli, nieobecności na mapie politycznej Europy znów pojawiła się niepodległa Polska. Polska wymarzona, wyśniona, ale także wywalczona przez pięć pokoleń Polaków. Polska zmartwychwstała dzięki tym Polakom, którzy nigdy w nią nie zwątpili. Do nich należeli przede wszystkim ojcowie niepodległości, a w tym gronie Ignacy Daszyński, który stanął na czele Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej.
Tą uchwałą składamy hołd Ignacemu Daszyńskiemu, który uczynił ważny krok w procesie odbudowy państwowości polskiej. Był to z jego strony przejaw autentycznego patriotyzmu i instynktu państwowego.
Niejednokrotnie mówi się i pisze, że Polacy często w historii mieli pecha, ale w listopadzie 1918 r. mieli szczęście. Wtedy właśnie Polacy nie zmarnowali szansy, jaka pojawiła się w wyniku działań wielu czynników, jak np. klęska i rozpad mocarstw zaborczych. Często mówi się też, że w 1918 r. wybuchła niepodległość, ale żeby tak się stało, musiała być stosowna gleba emocjonalna, intelektualna, artystyczna. Na tę dobrą glebę trafiały idee, inicjatywy, takie jak ta, którą pragniemy uczcić omawianą aktualnie uchwałą. Rząd Ignacego Daszyńskiego funkcjonował zaledwie kilka dni, ale idee i hasła, które głosił, znalazły swoje urzeczywistnienie w kolejnych latach II Rzeczypospolitej Polskiej. Z pewnością fakt powołania rządu Ignacego Daszyńskiego trafnie wpisał się w piękną i budującą maksymę sformułowaną przez innego ojca niepodległości, wybitnego męża stanu Wincentego Witosa. A brzmiała ona: Polska winna trwać wiecznie. My, ludowcy, z przekonaniem popieramy projekt uchwały. Dziękuję bardzo, pani marszałek. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia