10. kadencja, 25. posiedzenie, 1. dzień (18-12-2024)

1. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu dostosowania do nomenklatury scalonej (druki nr 897 i 901).

Poseł Krzysztof Szymański:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Olej napędowy to temat, który pozornie dotyczy jedynie technologii i ochrony środowiska, ale w rzeczywistości ma fundamentalne znaczenie dla naszej suwerenności energetycznej, gospodarki oraz pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Jako Klub Poselski Konfederacja chcemy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów tej sprawy.

    Po pierwsze, rozwój technologii związanych z czystym olejem napędowym powinien być narzędziem budowania niezależności energetycznej Polski. Nie możemy pozwolić na to, by uzależniać się od zagranicznych dostawców paliw czy technologii ich produkcji. Każda kropla paliwa, którą możemy wytworzyć sami, to krok w stronę gospodarczej wolności. Niestety rządy, zarówno te obecne, jak i te wcześniejsze, nie potrafiły stworzyć spójnej strategii wsparcia dla polskiego przemysłu paliwowego. Tymczasem musimy dążyć do inwestycji w krajowe rafinerie, w rozwój badań nad biopaliwami oraz syntetycznymi paliwami, które mogą być odpowiedzią na współczesne wyzwania ekologiczne.

    Po drugie, jako naród, który od pokoleń rozwijał swoje zdolności przemysłowe, mamy obowiązek wspierać polskie firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją paliw. Obecna sytuacja, w której gros technologii i środków produkcji trafia w ręce zagranicznych korporacji, jest nie do zaakceptowania. Czas budować gospodarkę w oparciu o polski kapitał w duchu narodowej solidarności, stworzyć mechanizmy, które pozwolą na wzmocnienie polskiego sektora paliwowego.

    Po trzecie, nie możemy ulegać presji międzynarodowych instytucji i regulacji, które często bardziej służą interesom wielkich koncernów niż rzeczywistej ochronie środowiska. Wprowadzenie czystego oleju napędowego nie może być narzędziem służącym do niszczenia polskiego przemysłu, zmuszania polskich rolników do zakupu drogich maszyn czy ograniczania działalności polskich przewoźników. Konfederacja opowiada się za mądrą, narodową polityką ochrony środowiska, która nie będzie nakładała na Polaków niepotrzebnych ciężarów w imię modnych ideologii.

    Wreszcie pragniemy podkreślić, że rozwój nowoczesnych technologii paliwowych może być dla Polski szansą na odbudowanie pozycji lidera w Europie. Inwestując w polską myśl technologiczną, tworzymy miejsca pracy, rozwijamy gospodarkę i umacniamy nasze państwo. To podejście, które wpisuje się w ideę gospodarki narodowej opartej na wspieraniu polskich przedsiębiorców i maksymalnym wykorzystywaniu własnych zasobów. Dlatego apelujemy: zamiast podążać ślepo za różnymi unijnymi dyrektywami, skupmy się na budowie realnej suwerenności energetycznej i wsparciu dla polskiego przemysłu paliwowego. Czysty olej napędowy może być narzędziem wzmacniającym Polskę, jeśli tylko wykorzystamy go w sposób przemyślany i zgodny z polskim interesem narodowym. Dziękuję.


Przebieg posiedzenia