10. kadencja, 25. posiedzenie, 1. dzień (18-12-2024)

3. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów (druki nr 765 i 902).

Poseł Dorota Marek:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie sprawozdania komisji dotyczącego rządowego projektu ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów.

    Projekt ustawy ma za zadanie implementację do polskiego porządku prawnego przepisów unijnej dyrektywy dotyczącej tych podmiotów. Głównym celem regulacji jest zmniejszenie ryzyka związanego z kredytami zagrożonymi w bilansach bankowych oraz zapobieganie ich nadmiernej akumulacji w przyszłości. Ustawa wprowadza nowe ramy prawne i nadzór nad podmiotami obsługującymi kredyty oraz nabywcami kredytów, uwzględniając przepisy dotyczące działalności transgranicznej, procedur przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz dotyczące relacji z kredytobiorcami. Ponadto projekt dostosowuje ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do regulacji unijnych m.in. w zakresie wymogu minimalnych funduszy własnych dla globalnych instytucji o znaczeniu systemowym i jednocześnie eliminuje wątpliwości interpretacyjne związane z przymusową restrukturyzacją, wyłączając stosowanie przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego w tym procesie.

    Projekt przewiduje również wprowadzenie szczegółowych regulacji dotyczących: wymogów dla podmiotów obsługujących kredyty, w tym konieczności uzyskania zezwoleń oraz prowadzenia działalności zgodnie z określonymi standardami; warunków dla tych nabywców kredytów, w tym obowiązku wyznaczenia podmiotu obsługującego kredyt; rejestru podmiotów obsługujących kredyty prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego, która to otrzyma także kompetencje nadzorcze i będzie miała obowiązek monitorowania sprawozdawczości w zakresie obsługi kredytu; przepisów karnych penalizujących działalność w zakresie obsługi kredytów bez wymaganych zezwoleń; standardów przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz zasad współpracy z kredytobiorcami. Proponowane regulacje harmonizują prawo krajowe z przepisami unijnymi, co przyczyni się do zwiększenia stabilności finansowej oraz usprawnienia zarządzania kredytami zagrożonymi.

    Szanowni Państwo! Projekt odpowiada na potrzeby rynku finansowego, wzmacnia ochronę konsumentów, podnosi standardy funkcjonowania sektora kredytowego i restrukturyzacyjnego w Polsce. Jego wdrożenie jest niezbędne do zapewnienia zgodności z przepisami unijnymi, a także do utrzymania bezpieczeństwa i stabilności naszego systemu finansowego. W imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej wnoszę o przyjęcie ustawy w proponowanym kształcie. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia