10. kadencja, 25. posiedzenie, 1. dzień (18-12-2024)
3. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów (druki nr 765 i 902).
Poseł Michał Połuboczek:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Z branżą kredytową związany jestem od 2007 r. Uważam, że jest to bardzo dobra ustawa, to są bardzo dobre regulacje, które w jakiś sposób cywilizują ten sektor bankowy. Przede wszystkim pozwalają funkcjonować mikro- i małym przedsiębiorcom, którzy wpadli w spiralę zadłużenia. Zmuszają firmy, które wykupią te wierzytelności z banków, do renegocjacji warunków, na których te pożyczki były udzielone. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli dalej funkcjonować, nie będzie takiej dzikiej windykacji, gdy majątki od razu są zajmowane. Mówimy tu o kredycie, w przypadku którego jest spóźnienie tak naprawdę tylko o 90 dni. To jest kredyt zagrożony, a nie kredyt wypowiedziany, więc jest różnica - to nie jest kredyt utracony. Także konsumenci w tej ustawie mogą liczyć na ochronę. Podmioty, które kupią te kredyty od banków, nie będą mogły doliczać ogromnych opłat do kredytów, tym samym nie będą mogły obciążać dodatkowo tychże klientów. Uważam, że regulacje, które są wprowadzane, czyli te rejestracje w KNF itd., pozwolą na to, że nie będą mogły się tym zajmować firmy, które nie są do tego stworzone. Zostaną tylko podmioty, które mają specjalne działy do tego stworzone.
Bardzo ważny problem, który został poruszony, to gotówka. Należy dalej pracować nad ustawą, tak by wprowadzić możliwość pobierania gotówki. Jak wspomniał tutaj poseł, można by to ograniczyć, żeby w pewnym stopniu nie stworzyć furtki do prania brudnych pieniędzy, ale jednak należy otworzyć możliwość wpłaty za pomocą gotówki. Również branża, z którą zresztą rozmawiałem, jak najbardziej jest za tym regulacjami. Tak że uważam, że to bardzo dobra ustawa. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia