10. kadencja, 25. posiedzenie, 1. dzień (18-12-2024)

4. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r. (druk nr 883).

Poseł Adam Luboński:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polska 2050 przedstawiam stanowisko dotyczące ujawnionych nadużyć w procesie wydawania wiz i legalizacji pobytu cudzoziemców, które miały miejsce w latach 2021-2023, za rządów poprzedniej władzy. Skala nieprawidłowości, zaniedbań i świadomych decyzji politycznych stanowi nie tylko kompromitację poprzedniej władzy, poprzedniego rządu, ale także realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski oraz jej wizerunku na arenie międzynarodowej. Unieważnienie strategii migracji i wprowadzenie zmian osłabiło kontrolę nad procesem przyznawania wiz, umożliwiając masowe nadużycia. Decyzje o utworzeniu Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi oraz Centrum Informacji Konsularnej w Kielcach nie wynikały z merytorycznej potrzeby, lecz były motywowane politycznymi interesami. System nacisków wywieranych na konsulów skutkował wydawaniem wiz w sposób, który pomijał procedury bezpieczeństwa, a to otworzyło drzwi do niekontrolowanej migracji. Stworzono tzw. szybkie ścieżki dla wybranych podmiotów, które stały się źródłem korupcji, nadużyć. W latach 2021-2023 wydano ponad 250 tys. wiz, z których wiele trafiło w ręce osób niespełniających wymagań bezpieczeństwa. Co najgorsze, służby państwowe, mimo posiadanych informacji o przestępczym procederze już w połowie 2022 r., przez wiele miesięcy nie podjęły żadnych działań. Centralne Biuro Antykorupcyjne i inne instytucje nadzoru nie reagowały na ewidentne sygnały o zagrożeniu, co świadczy o systemowym zaniedbaniu obowiązków. Koszty utrzymania centrów decyzji wizowych i informacji konsularnych wyniosły ponad 36 mln zł, a decyzje o ich powstawaniu były podejmowane z naruszeniem zasad celowości i gospodarności. Brak nadzoru nad procesem wizowym doprowadził do traktowania Polski jako kraju tranzytowego, co osłabiło nasze bezpieczeństwo wewnętrzne i wiarygodność w relacjach międzynarodowych.

    Wysoka Izbo! Domagamy się przede wszystkim rozliczeń osób odpowiedzialnych za te zaniedbania i nadużycia, które doprowadziły do tak poważnego kryzysu. Nie możemy pozwolić, aby winni pozostali bezkarni, a obywatele utracili zaufanie do instytucji państwowych. Tylko dzięki konsekwentnemu dochodzeniu sprawiedliwości możemy przywrócić wiarę w państwo prawa oraz zapewnić, że podobne skandale nie powtórzą się w przyszłości. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia