10. kadencja, 25. posiedzenie, 1. dzień (18-12-2024)
5. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (druk nr 774).
Poseł Przemysław Wipler:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Składając ten projekt ustawy, Konfederacja przypomina, że jest polską partią podatników, jest formacją, która zabiega o prawa podatników, która zabiega o polskich przedsiębiorców, która dba o kwestie fundamentalne, jest wierna pryncypiom, dla których powstała. Wierzymy, że wolność to najlepsza metoda gospodarowania i ta wolność musi mieć oparcie w przepisach prawa. Oparcie, dzięki któremu państwo jest ograniczone, samowola urzędników jest ograniczona i nie ma możliwości, nie ma podstaw, by oni nadużywali swoich uprawnień.
Przez 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości duża część krytyki tamtych rządów obejmowała trzy obszary dotyczące praw obywatelskich. Kwestia nadmiernej inwigilacji, czyli używania na szeroką skalę, na rosnącą skalę podsłuchów to był pierwszy obszar. Drugi obszar to było - krytykowane publicznie, powszechnie - nadużywanie instytucji aresztu i zbyt mała realna kontrola sądowa nad stosowaniem instytucji aresztów. Trzeci obszar działania, który był bardzo krytykowany, jeżeli chodzi o taki wymiar opresyjnego państwa, przez media, przez przedsiębiorców, przez opinię publiczną, przez ówczesnych polityków opozycji to była ochrona praw podatnika i nadużycia władzy przez skarbówkę, nadużywanie przepisów przez urzędników aparatu skarbowego. Odbywały się konferencje prasowe z udziałem polityków ówczesnej opozycji, teraz współtworzących zaplecze rządowe, podczas których oni krytykowali to, co się dzieje. Krytykowali obowiązujący porządek prawny, krytykowali przepisy, które obowiązywały. Propozycją rozwiązania jednego z tych problemów, które były powszechnie krytykowane, bardzo prostą i punktową, jeżeli chodzi o stanowiska środowisk biznesowych i środowisk przedsiębiorców, jeżeli chodzi o ludzi myślących zdroworozsądkowo o państwie, również zdroworozsądkowo i długofalowo o dobrej reputacji i dobrej opinii urzędników, funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej, jest ta poprawka, ten projekt ustawy, który właśnie prezentujemy. Projekt ustawy jest prosty i zakłada wyłączenie, wyeliminowanie jednej z przesłanek, która umożliwia przedłużenie terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Ten termin standardowo wynosi 5 pełnych lat po zakończeniu roku podatkowego, którego dotyczy zdarzenie. Krótko mówiąc, do końca tego roku, 2024 r., przedawniają się zobowiązania podatkowe z roku 2019.
Ale mamy wyjątek, który chcemy wyeliminować, bo jest zły, systemowo nieuzasadniony, nie powinien mieć miejsca w polskim systemie prawa podatkowego, w Ordynacji podatkowej. Wyjątek ten polega na tym, że jeżeli wobec kogoś rozpocznie się postępowanie karnoskarbowe podstawne czy bezpodstawne - nieważne, to wtedy przerywa się ten bieg przedawnienia. Organy skarbowe powinny, jeżeli mają cień wątpliwości wobec prawidłowości działania danego przedsiębiorcy, niezwłocznie przychodzić na kontrolę, niezwłocznie prowadzić działania wobec takiego przedsiębiorcy - nie w ostatnich miesiącach, gdy grozi przedawnienie, ale gdy tylko mają jakikolwiek kontakt, informację uprawdopodobnioną. Praktyka działania skarbówki jest kompletnie inna. Ona czeka do ostatniego momentu, ponieważ wtedy rosną, oprócz podstawowego zobowiązania podatkowego, podstawowej należności podatkowej, odsetki, co do których im dłużej czekasz, tym są one po prostu większe. Jest to praktyka zła, jest to praktyka naganna, jest to praktyka, która była powszechnie krytykowana.
W dniu 21 listopada 2018 r. została złożona interpelacja ówczesnej poseł opozycji. Pyta ona, czy w związku z oczywistym nadużywaniem instytucji prawa karnego, wszczęcia postępowania karnego skarbowego przez finansowy organ postępowania przygotowawczego - najlepszym dowodem jest grupa oszukanych na oświadczenia - nie jest zasadna zmiana legislacyjna, tak aby postanowienia o wszczęciu postępowania karnego skarbowego wydawał prokurator na pisemny uzasadniony wniosek finansowego organu postępowania przygotowawczego. Była to interpelacja ówczesnej pani poseł Bożeny Kamińskiej, posłanki z ramienia klubu Platformy Obywatelskiej.
Bardzo znany doradca podatkowy podczas konferencji organizowanej przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorców powiedział, komentując masową praktykę wszczynania tego rodzaju postępowań karnych wobec firm, by wydłużyć czas przedawnienia zobowiązania podatkowego, następujące słowa: skarbówka to być może największa zorganizowana grupa przestępcza w kraju. Ten człowiek to pan mecenas Andrzej Ladziński, który po tym został wybrany... To jest obecny przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych. On został wybrany na przewodniczącego samorządu zawodowego tej grupy po tym, gdy powiedział pewne słowa, które wywołały wielką burzę wśród funkcjonariuszy również Krajowej Administracji Skarbowej. Były na temat tego szerokie dyskusje na forum polskich skarbowców. Dyskusja była w mediach. Ta wypowiedź spotkała się z jednoznaczną, pozytywną opinią i stanowiskiem wszystkich liczących się organizacji przedsiębiorców w Polsce: Pracodawcy RP, Lewiatan, Business Centre Club, Polskie Towarzystwo Gospodarcze. Organizacje reprezentatywne, organizacje, które są członkami Rady Dialogu Społecznego, które zatrudniają olbrzymią liczbę pracowników w Polsce, jednoznacznie poparły to stanowisko. Te nadużycia mają miejsce. Te nadużycia mają miejsce, pomimo że w tej sprawie, właśnie nadużywania tych przepisów, przyjął uchwałę Naczelny Sąd Administracyjny, który nakazał sądom administracyjnym w postępowaniach badać, czy organy skarbowe nie nadużywały tej przesłanki.
Chciałbym w tym miejscu powiedzieć, że niezależnie od tego, w jaki sposób ludzie, którzy będąc w opozycji, byli po stronie praw obywatelskich, praw podatników, praw przedsiębiorców... Niezależnie od tego, co zrobicie w tej sprawie, czy będziecie po raz kolejny głosować przeciw sobie w opozycji, to my wyciągniemy z tego konsekwencje. Jeżeli na przyszły rząd będzie miała wpływ Konfederacja, to będziemy badać każdy przypadek wszczęcia tego rodzaju postępowania karnego wobec przedsiębiorcy pod koniec okresu przedawnienia roszczeń, bo to jest przestępstwo przekroczenia uprawnień. To jest przestępstwo przedmiotowego używania przepisów, które nie po to powstały, nie po to zostały wprowadzone. Nie można doprowadzać do tego, by traktować polskich przedsiębiorców jak złodziei i przestępców tylko po to, żeby naliczyć wyższe odsetki. Jakie są realne, praktyczne konsekwencje wszczynania w taki sposób postępowań karnoskarbowych po to, by wydłużyć czas przedawnienia? Człowiek traci literę przy nazwisku. Jeżeli informacja, że wobec danego przedsiębiorcy wszczęto postępowanie karnoskarbowe, staje się publiczna, to może być to powodem, dla którego bank wypowie mu kredyt, odmówi mu kredytowania, kontrahenci zerwą z nim kontrakty, a odbiorcy jego usług powiedzą, że nie chcą z kimś, kto być może jest przestępcą karnoskarbowym, współpracy, jego renoma, reputacja ucierpi. Takich postępowań były tysiące, teraz są co najmniej setki.
Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Proste Podatki, któremu szefuje pan poseł Janusz Kowalski, 2 dni temu, w poniedziałek, odbyła się dyskusja, w której brali udział: wspomniany przeze mnie szef krajowej rady doradców podatkowych, przedstawiciele środowiska doradców podatkowych, przedstawiciele biznesu, a także przedstawiciele aparatu skarbowego. Podczas tej debaty padło pytanie do przedstawicieli Ministerstwa Finansów: Czy macie jeden argument systemowy za tym, by takie przepisy były w Ordynacji podatkowej? Odpowiedzi nie było, bo takiego argumentu nie ma.
Jeżeli będziecie chcieli odrzucić te przepisy tylko dlatego, że zamiast was złożyła je Konfederacja, to pokażecie polskim przedsiębiorcom, że nie mogą na was liczyć, pokażecie polskim podatnikom, bo to dotyczy również osób fizycznych, nie tylko przedsiębiorców, i ich zobowiązań, że nie mogą na was liczyć, że piękne słowa są na czas opozycji, na czas, kiedy walczycie z opresyjnym rządem i ze złymi urzędnikami aparatu skarbowego, a później obejmujecie władzę i Ministerstwo Finansów nie robi nic. Mówi, że potrzebna jest dyskusja systemowa i nie można w jednym punkcie załatwiać takiego tematu. Gdzie jest projekt ustawy ministerstwa na ten temat? Nie ma. Bardzo dobre prace nad Ordynacją podatkową, które były prowadzone w Ministerstwie Finansów podczas drugiej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości... przepraszam, Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej - wtedy chyba jeszcze była po prostu Platforma Obywatelska - i Polskiego Stronnictwa Ludowego... Został przygotowany projekt. To był bardzo dobry projekt, ale w chwili obecnej z niego nie korzystacie, i dowiaduję się, rozmawiając z wami w kuluarach, że nie ma szansy, żeby naprawdę coś poważnego zmieniło się w Ordynacji podatkowej w tej kadencji, choć macie jeszcze 3 lata. Będziemy wracać z takimi projektami, jeśli ten wyrzucicie do kosza. Będziemy przypominać i będziemy wytrwale mówić, że jesteśmy po stronie przedsiębiorców i podatników, bo muszą zajść pewne fundamentalne zmiany.
Co zrobiliście z nadużywaniem przepisów dotyczących... z praktyką nadużywania dziurawych przepisów przy braku realnej kontroli sądowej nad podsłuchami? Jaki złożyliście projekt ustawy wzmacniającej sądy i sprawiającej, że do sędziego nie trafia kilkadziesiąt wniosków o wyrażenie zgody na podsłuchy? Nic nie zrobiliście. Co zrobiliście w sprawie przepisów odnoszących się do nadużyć dotyczących aresztów, aresztów wydobywczych? Na szczęście jutro będzie tutaj dyskutowany projekt autorstwa posłów Polski 2050 i my jako Konfederacja poprzemy ten projekt. Jednocześnie zgłosiliśmy własny projekt. Jeżeli uda nam się część poprawek wnieść do projektu Polski 2050, to będziemy mieć problem w olbrzymiej mierze na poziomie prawnym rozwiązany. Cieszę się, że posłowie Polski 2050 w sprawie nadużywania aresztów złożyli dobry projekt ustawy. Cieszy mnie to, bo to jest po prostu ruch w dobrą stronę. Pan przewodniczący, wasz szef klubu i przewodniczący komisji sprawiedliwości, złożył projekt, przeprowadził bardzo dobrą dyskusję na temat tego z człowiekiem, na którego też w tej sprawie można liczyć, czyli z panem posłem Ryszardem Petru. Cieszą mnie też wypowiedzi publiczne Ryszarda Petru, który nagrał film i powiedział: zdziwię was, ale poprę projekt Konfederacji. Ja liczę na to, że przynajmniej Ryszard Petru będzie tutaj słowny i nie wycofa się z tego rakiem, bo od czasu, gdy padła ta wypowiedź, kropka ani przecinek w tym projekcie się nie zmieniły. Mamy nadzieję, że w obecnej koalicji rządzącej będzie wystarczająco dużo polityków, którzy nie tylko w opozycji są po stronie przedsiębiorców i podatników, ale także gdy rządzą. Powiecie: chcemy iść dalej, chcemy dalej idących zmian, Ministerstwo Finansów przygotuje taki projekt ordynacji. Dobrze, ale nie działajcie zgodnie z zasadą, że lepsze jest wrogiem dobrego. Uchwalmy te przepisy, później idźcie dalej. Jak będziecie robić dobre rzeczy, możecie na nas liczyć.
Przypomnę jeszcze kilka innych cytatów, kilka innych wypowiedzi ważnych przy tej okazji. W sprawach, w których interweniowaliśmy, sąd karny prawomocnie stwierdził brak podstaw do wszczęcia postępowania karnego skarbowego. Takie wszczęcia nie mogły wywoływać żadnych skutków prawnych. W demokratycznym państwie prawa administracja nie może czerpać korzyści z tego, że sama łamie przepisy - pan Marek Isański, przedsiębiorca i prezes Fundacji Praw Podatnika. Ten sam człowiek w innym momencie powiedział: Przepisy nie mają znaczenia, bo organ w obecnym stanie nie musi ich przestrzegać. Na łamanie prawa co do procedury pozwala zbyt liberalna dla organów linia orzecznicza sądów administracyjnych. Czyli jak organ chce, żeby postępowanie trwało 2 miesiące, to tyle będzie trwało, i jak będzie chciał, żeby trwało 2 lata lub 3, to też tyle będzie trwało. Ta sprawa została lekko zmodyfikowana uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego. (Dzwonek)
Chcemy fundamentalnie wyplenić korzeń tego zła z Ordynacji podatkowej i mamy nadzieję, że pokażecie spójność z tym, co mówiliście, będąc w opozycji - mówię tutaj do ówczesnej opozycji, a obecnego rządu. A do ówczesnego rządu, obecnej opozycji: mam nadzieję, że pomożecie nam rozwiązać problem, przed którym nie mieliście odwagi stanąć, gdy rządziliście naszą Polską przez 8 lat. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
(Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela)
Przebieg posiedzenia