10. kadencja, 25. posiedzenie, 1. dzień (18-12-2024)
6. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy - Ordynacja podatkowa (druk nr 866).
Poseł Jarosław Krajewski:
Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Droga młodzieży, która tak licznie jest tutaj zgromadzona podczas dzisiejszych obrad Sejmu! (Oklaski) Szanowni Państwo! Dzisiaj rozmawiamy na temat konstruktywnej propozycji grupy posłów Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość dotyczącej ułatwienia funkcjonowania obywateli w relacji z państwem, jeśli chodzi o kwestie związane z podatkiem od nieruchomości.
Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu parlamentarnego w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, druk nr 866.
Najważniejsze kwestie przedstawione w tym projekcie ustawy. Po pierwsze, sprawa związana z ujednoliceniem dostępu do informacji odnośnie do wysokości podatku od nieruchomości z terenów wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w naszym kraju. Warto przypomnieć, że dzisiaj mamy 2477 gmin. Każda rada gminy jest uprawniona do tego, żeby przegłosować wysokość stawek podatku od nieruchomości, oczywiście zgodnie z podstawą ustawową, jednak musimy zwracać uwagę na to, że dzisiaj jako podatnicy musimy szukać tych informacji. Ta propozycja przedstawiona przez grupę posłów jest rozwiązaniem prostym, ale zdecydowanie budującym zaufanie obywateli do instytucji państwa, ponieważ na stronie, dokładniej w Biuletynie Informacji Publicznej, Ministerstwa Finansów znajdą się informacje ze wszystkich samorządów w naszym kraju, jeśli chodzi o wysokość stawek podatku od nieruchomości. Takie rozwiązanie powinno łączyć się z poparciem ze strony wszystkich klubów parlamentarnych i do tego zachęcamy.
Oprócz tego rozwiązania drugim bardzo istotnym elementem wprowadzanym dzięki temu projektowi ustawy jest kwestia umieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej ministra finansów wszystkich interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości, wydawanych przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast, oraz informacji o zmianie, uchyleniu oraz stwierdzeniu wygaśnięcia takiej interpretacji indywidualnej. Jeżeli zbierzemy te informacje i będą one dostępne na stronie BIP-u ministra finansów, to tylko ułatwimy obywatelom dostęp do informacji publicznej - bo to również znajduje się w tym projekcie. Dzięki tym konkretnym rozwiązaniom będziemy mogli mówić o ujednoliceniu dostępu do informacji. Jako klub parlamentarny zwracamy uwagę na projekty, które łączą się z ideą zwiększonej transparentności i łatwiejszego dostępu do informacji. Stąd ten projekt zasługuje na dalsze procedowanie.
Myślę, że warto też podkreślić interesujący aspekt i efekt, który powstanie dzięki przyjęciu tych przepisów. Chodzi o możliwość szybkiego i przejrzystego porównania wysokości stawek podatku od nieruchomości w poszczególnych samorządach. Uważam, że jako obywatele powinniśmy mieć dostęp do tych informacji i możliwość porównania, jak poszczególne samorządy kształtują politykę podatkową. Jeśli chodzi o to, co dzisiaj czyni wiele organizacji pozarządowych, czyli zebranie informacji i pokazanie, jak poszczególne samorządy dbają o swoich obywateli, to jesteśmy zwolennikami tego, żeby te informacje były aktualnie przedstawiane na stronach Ministerstwa Finansów. Warto przypomnieć, szanowni państwo, że w Warszawie, moim mieście, od wielu lat rządzi Platforma Obywatelska i od wielu lat, od kiedy rządzi Platforma Obywatelska, poziom podatku od nieruchomości jest maksymalny. Warto, jak myślę, poprzeć to rozwiązanie po to, żeby obywatele nie musieli szukać tych informacji w wojewódzkich dziennikach urzędowych, na stronach poszczególnych samorządów, żeby te informacje znajdowały się w jednym miejscu i żebyśmy mogli mówić o realnym wsparciu obywateli. Na koniec warto zwrócić uwagę na to, że również wielu uczestników konsultacji społecznych wskazywało, że projekt ustawy ułatwia (Dzwonek) dostęp do informacji publicznej i że niewątpliwie są to rozwiązania pozytywne dla obywateli.
Dlatego klub Prawa i Sprawiedliwości popiera dalsze procedowanie nad projektem ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia