10. kadencja, 25. posiedzenie, 1. dzień (18-12-2024)

6. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy - Ordynacja podatkowa (druk nr 866).

Poseł Witold Tumanowicz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przedmiotem dzisiejszej debaty jest projekt ustawy, który wprowadza zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych oraz w Ordynacji podatkowej. Proponowane rozwiązania mają na celu zwiększenie przejrzystości, usprawnienie procesów administracyjnych oraz poprawę sytuacji podatników. Ustawa ta odpowiada na realne potrzeby zarówno samorządów, jak i obywateli.

    Jednym z kluczowych elementów projektu jest obowiązek przekazywania przez przewodniczącego rady gminy do Ministerstwa Finansów informacji o wysokości stawek podatków od nieruchomości uchwalanych na kolejny rok. Informacje te będą opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej oraz udostępniane w systemie teleinformatycznym jeszcze przed końcem roku. Takie rozwiązanie zapewni podatnikom łatwy dostęp do aktualnych danych i umożliwi im lepsze planowanie swoich zobowiązań finansowych. Obecny system raportowania stawek jest nieefektywny i czasochłonny. Pokazywane sprawozdania często trafiają do Ministerstwa Finansów już po rozpoczęciu nowego roku podatkowego, co utrudnia podatnikom korzystanie z tych danych.

    Nowe przepisy wprowadzają cyfryzację i standaryzację procesu, co pozwoli wyeliminować opóźnienia oraz zmniejszy ryzyko błędów. Ważnym zabezpieczeniem dla podatników jest również przepis, który przewiduje, że w przypadku braku przekazywania informacji przez przewodniczącego rady gminy podatnicy będą mogli stosować stawki obowiązujące w poprzednim roku. To rozwiązanie zapewni stabilność i wyeliminuje ryzyko niepewności. Dodatkowo zmiany w Ordynacji podatkowej wprowadzają obowiązek publikowania interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Dzięki temu podatnicy zyskają dostęp do już wydanych interpretacji, co zwiększy transparentność działań organów podatkowych i ułatwi rozstrzyganie wątpliwości w różnych gminach.

    I tutaj chciałbym się odnieść do posła Marka Sowy, który stwierdził, że tych gmin jest 2,5 tys., dokładnie 2477, więc tych interpretacji będzie aż tyle. Powiem szczerze, że generalnie to tylko potwierdza patologię systemu. Jeśli jest tak dużo interpretacji dotyczących jednego, tego samego podatku, to znaczy tylko i wyłącznie to, że te przepisy upraszczające są po prostu bardzo potrzebne.

    Proponowane zmiany są odpowiedzią na potrzeby podatników, ułatwiają funkcjonowanie administracji, zwiększają przejrzystość systemu podatkowego i wzmacniają prawa obywateli. Konfederacja będzie popierać ten projekt. Mamy nadzieję, mimo wszystko, że trafi on do dalszych prac komisji, chociaż zapowiedzi niestety nie są optymistyczne, tym bardziej że te przepisy są naprawdę konieczne. Uczyńmy system podatkowy bardziej przejrzystym i przyjaznym dla obywateli, bo podatki mogą być proste i niskie. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia