10. kadencja, 25. posiedzenie, 2. dzień (19-12-2024)
7. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek:
Szanowny Panie Marszałku! Szanowni Państwo! Chcę zacząć swoją wypowiedź od przypomnienia danych dotyczących presji migracyjnej, tej nielegalnej migracji na granicy białorusko-polskiej, migracji organizowanej przez służby rosyjskie i białoruskie we współdziałaniu z grupami przestępczymi. W 2022 r. odnotowano ponad 15 tys. prób nielegalnego przekroczenia tej granicy. W 2023 r. odnotowano prawie 26 tys. prób. W okresie od 1 stycznia do 15 grudnia br. odnotowano 30 tys. Przytoczyłem te dane, żeby pokazać państwu, że szczególnie w pierwszych miesiącach br. mieliśmy do czynienia z większą presją w zakresie nielegalnej migracji niż w latach poprzednich. Byliśmy świadomi, że to jest istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kraju.
Już od pierwszych dni funkcjonowania w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z kierownictwem, z Komendą Główną Straży Granicznej podjęliśmy działania w dwóch obszarach, by wzmocnić zabezpieczenie, zapory na granicy, wybudować je tam, gdzie ich nie było, a jednocześnie zmienić sposób, taktykę działania naszych żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy, by to działanie było bardziej skuteczne.
W związku z tym szybko przedstawię działania, które zostały podjęte w pierwszym obszarze - wzmocnienia zapór na granicy. Mieliśmy istniejącą zaporę fizyczną i elektroniczną na odcinku lądowym granicy białorusko-polskiej o długości blisko 200 km. Ta zapora fizyczna miała duże niedostatki. Najkrócej mówiąc, jej pokonanie następowało w ciągu 20-30 sekund poprzez fizyczne rozchylenie prętów tej zapory. Podjęliśmy działania, by opracować projekt, który uniemożliwi takie łatwe pokonywanie tej zapory. Przeprowadziliśmy postępowanie wyłaniające wykonawcę i te działania teraz są kończone. Zapora fizyczna jest zmodernizowana. Jej pokonanie jest zdecydowanie trudniejsze, już niemożliwe w ramach sposobów, jakie do tej pory były stosowane, czyli rozchylania prętów. Uniemożliwiliśmy to. Zapora fizyczna jest o wiele bardziej skuteczna, niż była do tej pory. Jednocześnie zmodernizowaliśmy zaporę optoelektroniczną, tak żeby miała więcej parametrów pozwalających na wykrywanie prób nielegalnego przekroczenia granicy, by nasi funkcjonariusze, żołnierze szybciej i skuteczniej mogli podjąć działania na granicy.
Oprócz tego, proszę państwa, na początku bieżącego roku zakończyły się prace związane z wybudowaniem zapory elektronicznej na odcinku granicy rosyjsko-polskiej - też blisko 200 km. Mamy tam w tej chwili zaporę inżynieryjną i zaporę elektroniczną. Rozpisaliśmy przetargi dotyczące wybudowania zapory optoelektronicznej na odcinkach rzecznych. W grudniu działania dotyczące... Jeśli chodzi o odcinki rzeczne, to też jest długość ponad 200 km. Trwają prace, które zakończą się na początku przyszłego roku, i to sprawi, że już będziemy mieć narzędzia pozwalające na monitorowanie całego odcinka granicy z Rosją i Białorusią, tam, gdzie potencjalnie mogą wystąpić próby nielegalnego przekraczania granicy. Duże pieniądze, ale też osiągnięta duża skuteczność poprzez wykonanie tych działań, w szczególności na odcinku na Bugu. Jak powiedziałem, te prace jeszcze będą trwać, zakończą się w przyszłym roku.
Drugi obszar jest związany z poprawą funkcjonowania żołnierzy i funkcjonariuszy. Mieliśmy i mamy zaangażowanych kilka tysięcy żołnierzy w obronę granicy przed nielegalną migracją. Za to bardzo serdecznie dziękuję zarówno wicepremierowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, jak i wszystkim dowódcom i żołnierzom, którzy pełnią tam służbę, wspierając funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, bo oprócz funkcjonariuszy Straży Granicznej służbę pełnią tam też funkcjonariusze Policji.
Proszę państwa, zmieniliśmy sposób działania. W przypadku funkcjonariuszy w coraz większym stopniu są patrole mobilne wyposażone w cały wachlarz środków przymusu bezpośredniego. To nie jest tak, że żołnierze, by powstrzymać nielegalną migrację, jak się mówiło, muszą używać broni palnej, ostrej amunicji. Jest cały wachlarz środków przymusu bezpośredniego, za pomocą których można powstrzymać w dużej odległości tych, którzy próbują siłowo (Dzwonek), używając przemocy w stosunku do naszych funkcjonariuszy, pokonać granicę.
W związku z tym bardzo chcę podziękować wszystkim, i żołnierzom, i funkcjonariuszom, strzegącym polskiej granicy. Chcę podziękować kierownictwu Straży Granicznej za wszystkie działania, które były podjęte i które przyniosły efekty związane ze wzmocnieniem zapory i z uszczelnieniem granicy.
Proszę państwa, naszym celem nie jest robienie propagandy z tego, co się dzieje na granicy. Naszym celem jest przywrócenie porządku na tej granicy i zablokowanie nielegalnego szlaku migracyjnego. Dziękuję pięknie. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia