10. kadencja, 25. posiedzenie, 2. dzień (19-12-2024)

7. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek:

    Szanowny Panie Marszałku! Szanowni Państwo Posłowie! Chcę jeszcze raz podkreślić, że ta nielegalna migracja na granicy, w szczególności białorusko-polskiej, która jest wspierana przez służby rosyjskie i białoruskie, organizowana jest przez grupy przestępcze i w związku z tym nasilenie tej migracji zawsze następuje w momentach, kiedy dzieją się jakieś ważne rzeczy w naszym kraju. To jest element destabilizowania sytuacji w naszym kraju i w całej Unii Europejskiej, ale tak jak powiedziałem, działania przez nas podjęte w ostatnich miesiącach znacząco utrudniają, prawie uniemożliwiają zarówno działania tych grup przestępczych, jak i destabilizowanie sytuacji przez służby rosyjskie i białoruskie. To jest duży zakres zadań, które wykonaliśmy, ale to jest jedynie część kwestii migracyjnych, które dotyczą naszego kraju.

    Wczoraj Rada Ministrów przyjęła zresztą w tym kontekście ważną zmianę przepisów w zakresie prawa azylowego, jak również cały pakiet zmian dotyczących polityki wizowej. Oprócz tego, że mieliśmy do czynienia z nielegalną migracją, mieliśmy też do czynienia z niekontrolowanym wydawaniem wiz, którego skala była o wiele większa. Bo jeżeli mówimy o 20-30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, to Polska legalnie pozbyła się kontroli nad systemem wizowym. Wydawano po kilkaset tysięcy wiz pod rządami PiS-u i ten proces był niekontrolowany. Wczoraj Rada Ministrów przyjęła cały pakiet przepisów dotyczących polityki wizowej. A zatem w przypadku całego tego obszaru dotyczącego migracji - jak mówi premier Donald Tusk - państwo odzyskuje kontrolę nad granicami, nad polityką migracyjną i oczywiście wizową. To się wzajemnie uzupełnia.

    My oczywiście podkreślamy, że obrona granicy z Białorusią przed tymi działaniami, przed destabilizacją nie dotyczy tylko naszego kraju, ale dotyczy całej Unii Europejskiej. Korzystaliśmy już wcześniej ze wsparcia finansowego Unii Europejskiej w zakresie działań wzmacniających odporność naszej granicy. W ostatnich dniach otrzymaliśmy kwotę 55 mln euro na inwestycje związane ze wzmacnianiem granicy. Te pieniądze nam się przydadzą, dlatego że nie zakończyliśmy jeszcze całego procesu wzmacniania infrastrukturalnego granicy i (Dzwonek) w przyszłym roku chcemy to wykonać. Nie ma do tej pory dróg z nawierzchnią twardą wzdłuż granicy, a są potrzebne, żeby polskie służby mogły jeszcze bardziej aktywnie działać. Tak więc korzystamy ze wsparcia również Unii Europejskiej. Unia ma świadomość, że jest to granica zewnętrzna całej Unii Europejskiej, a nie tylko Polski.

    Również jeszcze raz chcę podziękować wszystkim tym, którzy działają na rzecz obrony naszego kraju, bezpieczeństwa, strzegąc i broniąc polskiej granicy przed nielegalną migracją, czyli wszystkim żołnierzom, którzy pełnili tam służbę, funkcjonariuszom Straży Granicznej i Policji. Bardzo dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia