10. kadencja, 25. posiedzenie, 2. dzień (19-12-2024)

7. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 15 grudnia poprzedniego roku po 2 latach zablokowania Krajowego Planu Odbudowy wysłaliśmy pierwszy wniosek o płatność. Potem wysłaliśmy jednocześnie drugi i trzeci wniosek o płatność. Po roku implementacji KPO możemy powiedzieć, że do Polski spłynęło w ciągu roku realizacji KPO 67 mld zł. Jesteśmy dzisiaj tak w połowie, jeśli chodzi o państwa europejskie, które taki program realizują. Ten wyścig z czasem udało nam się w minionym roku naprawdę wygrać.

    Co zrobiliśmy? Zostało podpisane 630 tys. umów z indywidualnymi beneficjentami, ludźmi, rodzinami, ale także z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi, samorządami i wielkimi spółkami, które realizują duże projekty infrastrukturalne. Te 630 tys. umów to jest 630 tys. inwestycji - małych, np. w ocieplenie jakiegoś domu czy wymianę kopciucha, albo wielkich, takich jak budowa farm wiatrowych na Bałtyku. Powiem zaraz konkretnie, podając liczby, jakie inwestycje już realnie zostały zrealizowane, jak ta zmiana w Polsce już się w ciągu minionego roku dokonała.

    Ponad 90% wszystkich środków z KPO jest już w naborach. Co to oznacza? To oznacza, że poszczególni beneficjenci, w zależności od tego, jakie to są inwestycje, mogą już o te środki występować. Powtarzam: 90% środków już jest w naborach. A co udało się zrealizować? Powiem bardzo konkretnie, podając dane, bo dane mówią najlepiej o tym, jak polska rzeczywistość dzięki wielkiemu projektowi inwestycyjnemu się zmieniła. 370 tys. domów i mieszkań zostało ocieplonych, 327 tys. domów i mieszkań uzyskało czyste ogrzewanie. Wyeliminowaliśmy 125 tzw. czarnych punktów na drogach. To są te punkty, w których ginęło najwięcej osób, było najwięcej wypadków. One zostały przebudowane w taki sposób, że dzisiaj można tam jeździć i piesi mogą chodzić bezpiecznie. Ruszył wielki projekt dotyczący nowych miejsc w żłobkach. W sumie będzie to 50 tys. nowych miejsc w żłobkach z KPO. Mamy już 4 tys. nowych miejsc. Utworzono 1164 przedsiębiorstwa społeczne, gdzie zatrudnienie znalazły tysiące osób z niepełnosprawnością, które uzyskały samodzielność życiową, samodzielność finansową, ale i to, co najważniejsze - godne życie. Prawie 4 tys. mieszkań uzyskało dostęp do szybkiego Internetu. Ale to jest dopiero początek. Umowy zostały już podpisane na całość projektu. W sumie w ciągu najbliższego 1,5 roku będzie 870 tys. domów i mieszkań, które uzyskają dostęp do szerokopasmowego Internetu, czyli białe plamy w zakresie dostępu do szybkiego Internetu w Polsce zostaną wytarte. 2,5 tys. firm, które ucierpiały w czasie COVID-u, uzyskało wsparcie inwestycyjne na rozwój swojej działalności. Wreszcie zawarliśmy 50 umów na rozwój nowoczesnych laboratoriów badawczych w obszarach kluczowych, krytycznych dla rozwoju Polski. To są ciągle tylko wybrane inwestycje, bo ten proces inwestycyjny toczy się na bardzo wielu obszarach.

    Jednym z kluczowych obszarów, i o tym chciałabym powiedzieć ze szczególną uwagą i podkreśleniem, jest wielka transformacja energetyczna, która się w Polsce dokonuje. W ramach KPO podpisaliśmy pierwszą umowę na 750 mln zł na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Trwają inwestycje w porty serwisowe, terminale instalacyjne. Podpisane są już umowy na budowę i remont sieci przesyłowych i sieci dystrybucyjnych. To jest ogromny projekt transformacyjny, który się zaczyna w życiu indywidualnych ludzi przy ociepleniu ich domów, przy instalacji nowych źródeł ciepła, a jest kontynuowany w wielkiej zmianie inwestycyjnej, przebudowie, unowocześnieniu naszej transformacji energetycznej.

    To jest rok implementacji KPO. Przed nami jeszcze 1,5 roku, do 2 lat, i w tym okresie bardzo intensywnie będziemy działać. W przyszłym roku czekają nas co najmniej dwie kolejne rewizje, po tej pierwszej rewizji, która była chyba największa w całej Unii Europejskiej, dlatego że zmienialiśmy istotę KPO. W kolejnych latach już nie będziemy zmieniać istoty, będziemy dostosowywać KPO do optymalnej implementacji. Takie wielkie projekty inwestycyjne są realizowane we wszystkich dużych krajach, które mają ambicje ekonomiczne, duże ambicje rozwojowe. Są realizowane także w Polsce. KPO jest takim projektem (Dzwonek) i jest dzisiaj motorem rozwoju w Polsce. Dziękuję bardzo.


Przebieg posiedzenia