10. kadencja, 25. posiedzenie, 2. dzień (19-12-2024)

7. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Michał Jaros:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Pośle! Oczywiście chcę powiedzieć o tej najważniejszej informacji. Dziś kwestia dotycząca ogrodów działkowych dzięki Ministerstwu Rozwoju i Technologii, ale przede wszystkim dzięki działaniom ministra Krzysztofa Paszyka, jest już rozstrzygnięta i społeczność działkowców nie powinna mieć obaw co do przyszłości. To jest ta najważniejsza kwestia, dlatego że, jak słusznie pan poseł wspominał, wcześniej był z tym problem. Nie widzieli tego poprzednicy, poprzedni rząd nie widział problemu i dlatego umieścił ogrody działkowe tylko w tych 3 strefach z 13.

    Natomiast od wczoraj, od 18 grudnia obowiązuje znowelizowane rozporządzenie ministra rozwoju i technologii zmieniające rozporządzenie w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów. Zgodnie z nowymi przepisami teren ogrodów działkowych znalazł się w profilu podstawowym w każdej z 13 stref planistycznych, w każdej strefie planistycznej. To rozwiązanie jest spełnieniem uzasadnionych postulatów działkowców. Działkowcy wskazywali, że zapisy rozporządzenia z 8 grudnia 2023 r. mogły doprowadzić do likwidacji ogrodów. Tereny ogrodów działkowych w tamtym kształcie prawnym mogły być wpisane tylko do zaledwie kilku wybranych stref.

    Podkreślam, że nowy kształt obowiązujących już przepisów to naprawa błędów wcześniejszych rządów, w tym tzw. rządu 2-tygodniowego. Po uchwaleniu przez Sejm projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw i jej wejściu w życie 24 września 2023 r. rozpoczęto prace nad przygotowaniem rozporządzeń wykonawczych do ustawy, w tym m.in. projektu rozporządzenia w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysu. 30 marca 2023 r. projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych ministra rozwoju i technologii pod nr. 98 i wówczas rozpoczęto nad nim prace. 12 września 2023 r. projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych, które trwały do 29 września 2023 r. 20 listopada 2023 r. projekt uzyskał pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. 7 grudnia 2023 r. decyzją Rządowego Centrum Legislacji został zwolniony z konieczności rozpatrzenia przez komisję prawniczą. 8 grudnia 2023 r. został podpisany przez ministra i ogłoszony w Dzienniku Urzędowym 22 grudnia 2023 r.

    Jak państwo słyszeliście, prace nad przepisami były prowadzone przez kilka miesięcy. Jestem przekonany, że już wówczas była możliwość przygotowania ich w takim kształcie, aby nie budziły one zastrzeżeń, również co do możliwości interpretacyjnych. Wystarczyło wsłuchać się w argumentację przedstawicieli Polskiego Związku Działkowców i samych posiadaczy działek, których przecież mamy w naszych rodzinach, aby uniknąć tej sytuacji. Tak zrobiło obecne kierownictwo Ministerstwa Rozwoju i Technologii, stawiając na dialog ze stroną społeczną. Zmiany, które postulowali działkowcy, wprowadzono dzięki zaangażowaniu obecnego ministra rozwoju i technologii pana Krzysztofa Paszyka. Minister po zapoznaniu się ze stanowiskiem strony społecznej, a podkreślam, że nie były to pojedyncze negatywne głosy, ale krytyczny głos całej społeczności działkowców, zlecił analizę i opracowanie przepisów w takim kształcie, aby wykluczyć wątpliwości i strach działkowców o przyszłość ogrodów.

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Pośle! Eliminując błędy poprzedników, wprowadziliśmy rozwiązanie, które zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez społeczność działkowców. To dzięki wsłuchaniu się w ich potrzeby, dzięki szybkiej reakcji mamy dzisiaj spełnione oczekiwania strony społecznej, posiadaczy działek, spełnione oczekiwania w wielu, wielu rodzinach. To jest bardzo ważne dla nich, dlatego że zawsze drżą o to, czy te działki będą w tych miejscach, w których są dzisiaj. Drżą, że coś może ulec zmianie. Te 13 stref planistycznych, w które wpisane są ogrody działkowe, dzisiaj na pewno gwarantuje obecnym posiadaczom działek, że ich działki zostaną w tym miejscu.

    Dziękuję wszystkim, również ministrowi Krzysztofowi Paszykowi, stronie społecznej, za tę dobrą rozmowę, za dialog, za dyskusję i ostatecznie za decyzję. Za wykonanie woli mieszkańców, woli Polek i Polaków, którzy posiadają działki, też serdecznie dziękuję. Dzisiaj możemy powiedzieć jasno i wyraźnie: posiadacze działek, działkowcy są bezpieczni. Działki będą tam, gdzie są dzisiaj. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia