10. kadencja, 25. posiedzenie, 2. dzień (19-12-2024)

7. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Przemysłu Wojciech Wrochna:

    Szanowni Państwo! W zasadzie kontynuując to, co powiedziałem, uzupełnię odpowiedź, bo to pytanie wpisuje się w to, co już wcześniej było powiedziane.

    Tak, NCBJ dzisiaj ma szereg zadań, które wykonuje, które są finansowane, i do których umiejętności tych naukowców jak najbardziej mogą zostać wykorzystane. Tak jak powiedziałem, Centrum badań i rozwoju planuje uruchomienie z początkiem 2025 r. kolejnego programu, w ramach którego będą mogły być przeznaczone środki na kontynuowanie prac badawczych w zakresie rozwoju HTGR, natomiast jeżeli będziemy chcieli wdrożyć i wykorzystać ten reaktor komercyjnie, to musi być na niego zapotrzebowanie. Z analiz, które zostały zrobione i - powtórzę to i podkreślę raz jeszcze - które były przesyłane do państwa w okresie, w którym pan, panie ministrze, był w ministerstwie, wychodziło jednoznacznie, że nie ma zapotrzebowania na tego typu jednostkę, stąd podchodzimy do tego konsekwentnie. Natomiast jeżeli chodzi o wykorzystanie ciepła wysoko temperaturowego czy to dla przemysłu, czy to dla ciepłownictwa, to tego typu ciepło są w stanie dostarczyć w odpowiednich parametrach również inne jednostki, takie jak duże reaktory wrzące czy też małe reaktory jądrowe, które w tej chwili są już w Polsce rozwijane w sposób komercyjny.

    Tak więc podkreślając i zamykając moją wypowiedź: nikt nie skreśla tego projektu, natomiast finansowanie go w bardzo intensywny sposób, wielkimi kwotami musi być rozpatrywane w kontekście całościowego finansowania polityki jądrowej w Polsce i możliwości komercyjnego wykorzystywania tego typu reaktorów w Polsce. Dziękuję.


Przebieg posiedzenia