10. kadencja, 25. posiedzenie, 2. dzień (19-12-2024)
9. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druk nr 876).
Poseł Michał Gramatyka:
Szanowna Pani Marszałek! Pani Minister! Panie Ministrze! Bardzo dziękuję za ten projekt ustawy, bardzo dziękuję za tę regulację. Gdzie zaczyna się mowa nienawiści, gdzie się zaczyna hejt? Czy on się zaczyna w Internecie, czy zaczyna się w mediach społecznościowych? Czy może zaczyna się w mediach albo na sali sejmowej? Nie, szanowni państwo, on się zaczyna w głowie w momencie, kiedy myślisz o kimś źle, w momencie, kiedy jesteś w stanie skorzystać z niewidzialnej kurtyny anonimowości, kiedy jesteś przekonany, że nic ci nie grozi, bo przecież nikt cię nie znajdzie, bo przecież nikt cię nie doprowadzi przed oblicze wymiaru sprawiedliwości. Wtedy jesteś na tyle odważny, w cudzysłowie, że pozwalasz sobie na sianie nienawiści na prawo i na lewo. Przecież ten problem dotyczy także was, którzy z tej mównicy mówicie o tym, że to jest forma jakiejś domniemanej cenzury. Wiek, płeć, orientacja seksualna, niepełnosprawność. Ile razy wy, którzy z tej mównicy mówicie o cenzurze, doświadczacie takich właśnie krytycznych komentarzy? (Oklaski) Ile razy pod waszymi postami pojawiają się odniesienia do waszej niepełnosprawności intelektualnej, do waszego wyglądu, do tego, co piszecie, do waszego poziomu intelektualnego, jakieś asocjacje związane z waszą orientacją seksualną? Przecież to wy padacie ofiarą takich zachowań.
Ta ustawa, ta regulacja nie dotyczy jednak nas. My z racji zawodowej obecności tutaj, gdzie jesteśmy, jesteśmy na to uodpornieni. Postawcie się teraz w miejscu nastolatków, postawcie się w miejscu dzieci. W jaki sposób mają oni sobie radzić z tą falą nienawiści, z zalewem nienawiści kompletnie i nigdzie niekontrolowanym, w zakresie którego jesteśmy takimi specjalistami, my wszyscy, recenzenci, każdy z was, kto chociaż kiedyś raz napisał złośliwy komentarz pod adresem swojego przeciwnika, swojego interlokutora, może swojego kolegi z ławy sejmowej. Jak sobie mają z tym radzić dzieci, które nie są do końca ukształtowane, które mogą nie mieć oparcia w swoich rodzicach, bo np. wstydzą się z nimi o tym porozmawiać? Jak mają sobie z tym radzić ludzie, którzy nie mają tak mocnej psychiki jak wy, posłanki, posłowie, senatorki, senatorowie?
Wiek, płeć, orientacja seksualna, niepełnosprawność. Jestem w stanie powiedzieć, że tego dotyczy dziewięćdziesiąt kilka procent złośliwych, nienawistnych komentarzy, które pojawiają się w mediach społecznościowych pod naszymi postami, pod postami Polek i Polaków, pod postami dzieci. Tego typu sytuacje często prowadzą do tragedii.
Pani Minister! Panie Ministrze! Bardzo dziękuję za tę regulację. Ona spowoduje, że tego typu treści staną się nielegalne, a w zestawieniu z implementacją prawa unijnego Digital Services Act nielegalne treści będą mogły być ścigane z całą surowością przez prawo.
Klub Parlamentarny Polska 2050 - Trzecia Droga poprze oczywiście ten projekt ustawy. Najwyższy czas. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia