10. kadencja, 25. posiedzenie, 2. dzień (19-12-2024)
9. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druk nr 876).
Poseł Michał Pyrzyk:
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga pragnę przedstawić nasze stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny w zakresie wzmocnienia ochrony prawnej przed przestępstwami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi.
Proponowane zmiany odpowiadają na długoletnie apele organizacji praw człowieka, ekspertów, wystąpienia rzecznika praw obywatelskich, a także rekomendacje międzynarodowych instytucji, takich jak Komitet Praw Człowieka, Organizacji Narodów Zjednoczonych czy Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Nasze ustawodawstwo, nie tylko w zakresie prawa karnego materialnego, wymaga niezwłocznego dostosowania do standardów, które jasno podkreślają potrzebę ochrony i obrony obywateli przed mową nienawiści, przemocą, groźbami czy znieważaniem motywowanymi często uprzedzeniami.
Dlatego Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe złożył również poselski projekt ustawy w sprawie tzw. mowy nienawiści, który z kolei w postępowaniu cywilnym przewiduje trzy uproszczone tryby postępowania w sprawach o naruszenie dóbr osobistych w Internecie. Ten nasz projekt, podobnie jak omawiany w tym miejscu projekt rządowy, wpisuje się w szeroko pojętą walkę z hejtem i właśnie z mową nienawiści.
Obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu karnego ograniczają ochronę prawną wyłącznie do przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej oraz bezwyznaniowości. Omawiany projekt rozszerza ten katalog o przesłanki takie jak: wiek, niepełnosprawność, płeć oraz orientacja seksualna, co na pewno stanowi ważny krok w walce z dyskryminacją i przemocą, która motywowana jest jakimiś uprzedzeniami. Przemoc, która ma swoje podłoże w nienawiści, jest szczególną kategorią przestępstw. Uderza nie tylko w jednostki, lecz także w całe społeczności, wzmacnia podziały społeczne, tworzy atmosferę strachu i wykluczenia. Dlatego tak istotne jest, aby wymiar sprawiedliwości dysponował odpowiednimi narzędziami do skutecznego ścigania i karania sprawców tych przestępstw.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Padały tutaj, z tej mównicy, w tej debacie stwierdzenia o łamaniu wolności, słowa o cenzurze. Ja chcę przypomnieć tylko, że zgodnie z art. 54 konstytucji każdemu obywatelowi zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów i racji, ale należy pamiętać, że wolność ta nie jest absolutna i może podlegać ograniczeniom, też zgodnie z ustawą zasadniczą, w celu ochrony praw innych osób. Ponadto konstytucja mówi też o zakazie dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny. Stąd omawiany projekt nie ograniczy wolności słowa, a spowoduje właśnie ponoszenie odpowiedzialności za słowo.
Dlatego też w naszym oświadczeniu, Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga, chcę podkreślić, że przyjęcie tej ustawy będzie jasnym sygnałem, że państwo polskie opowiada się po stronie równości, godności i bezpieczeństwa swoich obywateli, a proponowane zmiany to wyraz naszej solidarności z osobami narażonymi na dyskryminację i przemoc, a w konsekwencji często i wykluczenie społeczne. Będziemy oczywiście popierać ten rządowy projekt. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia