10. kadencja, 25. posiedzenie, 2. dzień (19-12-2024)
9. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druk nr 876).
Poseł Marta Stożek:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu koła poselskiego partii Razem chcę wyrazić nasze poparcie dla przedstawionego projektu ustawy o zmianie Kodeksu karnego. Polska musi wreszcie wypełnić swój obowiązek wobec wszystkich obywateli i obywatelek, w tym osób LGBT+, które zbyt długo były pozbawione skutecznej ochrony prawnej. Poszerzenie katalogu znamion przestępstw z nienawiści oraz uwzględnienie przesłanek dyskryminacyjnych to nie tylko konieczność dostosowania naszego prawa do współczesnych realiów, ale przede wszystkim akt sprawiedliwości społecznej.
Ale choć projekt ten jest krokiem w dobrą stronę, musimy jasno powiedzieć: jest on niewystarczający. Wciąż brakuje w nim ochrony ze względu na tożsamość płciową. Bez ochrony zostaną zatem osoby niebinarne czy transpłciowe. Zamiast ochrony LGBTQiA mamy ochronę LGB. To nie jest w porządku - to rażące przeoczenie. Nasza walka o równość i godność wszystkich ludzi jeszcze się nie kończy. Bez uwzględnienia tożsamości płciowej jako przesłanki dyskryminacyjnej nie możemy mówić o pełnej ochronie prawnej dla wszystkich grup narażonych na przemoc i wykluczenie.
Brak w ustawie również innych grup narażonych na przestępstwa z nienawiści. Bez uwzględnienia przesłanek dyskryminacyjnych dotyczących stanu zdrowia lub choroby wykluczymy z ochrony np. osoby neuroatypowe - z autyzmem czy ADHD. (Gwar na sali)
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Przepraszam, pani posłanko, przepraszam na chwilę.
Proszę panów, przeszkadzacie panowie. Za chwilę będzie sytuacja taka, że któryś z was będzie przemawiał. Halo, panowie. Trzymaj się - dobrze. Ale naprawdę przeszkadzacie. Za chwilę będzie ktoś z was przemawiał, będziecie mieli pretensje, że przeszkadzacie sobie nawzajem. Proszę was, myślę, że robię to grzecznie i spokojnie. Naprawdę możecie porozmawiać poza salą.
Proszę bardzo.
Poseł Marta Stożek:
Wykluczymy z niej walkę z dyskryminacją osób grubych, czyli fatfobią. Nie będzie również ochrony osób z chorobami psychicznymi. To jest szczególnie niezrozumiałe wobec powszechnej stygmatyzacji tych grup.
Polska nie może dłużej tolerować sytuacji, w której osoby LGBT+, osoby z niepełnosprawnościami czy seniorzy pozostaną bezbronni wobec nienawiści i przemocy. Czas na realne działania i pełną ochronę prawną.
Mimo mankamentów tej ustawy popieramy jej przyjęcie, bo to jest krok naprzód w walce o równość i godność wszystkich ludzi w naszym kraju. Apelujemy też do wszystkich posłów i posłanek na tej sali o poparcie poszerzenia katalogu osób chronionych przed przestępstwami z nienawiści. Partia Razem zgłosi odpowiednie poprawki i zagłosuje za skierowaniem ustawy do dalszych prac. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia