10. kadencja, 25. posiedzenie, 2. dzień (19-12-2024)
9. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druk nr 876).
Poseł Ryszard Wilk:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Tzw. ustawa o mowie nienawiści, którą tutaj dyskutujemy, pod płaszczykiem ochrony osób niepełnosprawnych czy starszych próbuje przemycić pewien bardzo kontrowersyjny zapis, mianowicie chodzi o zapis dotyczący znieważenia ze względu na tożsamość płciową, nie płeć, ale tożsamość płciową.
Co prawda w toku konsultacji porzucono ten termin w projekcie ustawy i pozostawiono po prostu płeć, jednak w uzasadnieniu jest wprost napisane, że wykładnia pojęcia ˝płeć˝ będzie w duchu konwencji stambulskiej, gdzie płeć jest rozumiana nie jako biologiczna rzeczywistość, ale jako konstrukt społeczny. Pan minister sam powiedział przed chwilą z mównicy o dwóch różnych pojęciach: o tożsamości płciowej i o płci, co ta ustawa ma przynajmniej w teorii chronić.
I tu mam pytanie do wnioskodawców. Na basenie do szatni damskiej wchodzi nagi mężczyzna, co widać gołym okiem. Personel wyprasza delikwenta, jednak ten protestuje, podając, że według jego identyfikacji płciowej on jest kobietą. Personel nie przyjmuje tej argumentacji i wyprasza mężczyznę z obiektu. Czy w myśl art. 257 projektowanej ustawy personel będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności karnej za znieważenie (Dzwonek) na tle płciowym, za co będzie grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności? Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia