10. kadencja, 25. posiedzenie, 2. dzień (19-12-2024)

9. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druk nr 876).

Poseł Bartłomiej Dorywalski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Procedowany projekt ustawy w świetle fundamentalnych zasad równości i niedyskryminacji mógłby odegrać kluczową rolę w przeciwdziałaniu przestępstwom wynikającym z uprzedzeń, jednakże tak istotne zmiany powinny zapewnić adekwatność, efektywność oraz zgodność z konstytucyjnymi prawami obywateli. Równość wobec prawa jest jedną z fundamentalnych zasad demokratycznego państwa prawa. Nie może być ona rozumiana selektywnie, nie powinna być narzędziem do realizacji interesów jednej strony kosztem drugiej.

    Oznacza to, że przepisy prawne muszą być projektowane w sposób, który gwarantuje równowagę między ochroną osób narażonych na dyskryminację a prawami wszystkich innych obywateli, w tym wolnością słowa, sumienia czy przekonań. Faworyzowanie jednej grupy społecznej może prowadzić do nierówności wobec innych, co podważa samą ideę równości, a równość musi być nie tylko zasadą, lecz także praktyką, która buduje społeczne zaufanie i jedność.

    Pytanie: W jaki sposób proponowane zmiany w art. 256 § 1 k.k. zostaną zbalansowane z konstytucyjnym prawem do wolności słowa? (Dzwonek) Czy istnieją mechanizmy zabezpieczające przed ewentualnym nadużywaniem nowych przepisów w celu ograniczenia debaty publicznej? Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia