10. kadencja, 25. posiedzenie, 2. dzień (19-12-2024)
11. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 690).
Poseł Witold Tumanowicz:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Może trochę historii. Przypomnijmy, bo rzeczywiście tutaj posłowie Lewicy będą głosować przeciwko atakowi na ten podatek głównie przez sentyment, dlatego że to oni go wprowadzali. Oczywiście miał być tylko tymczasowo, a właśnie obchodzimy 22. rocznicę wprowadzenia tego tymczasowego rozwiązania.
I prawda jest taka, że jednak rząd Donalda Tuska, że Donald Tusk przed wyborami obiecywał w konkrecie nr 37 rozprawienie się z tym podatkiem. Generalnie my tym projektem ustawy tylko i wyłącznie pomagamy w realizacji jednego ze 100 konkretów właśnie Donalda Tuska. On m.in. ze względu na to, że obiecał rozprawienie się z tym podatkiem, w tym momencie rządzi. Ale jak widać, to jest tylko i wyłącznie kolejne oszustwo, które było nawijaniem makaronu na uszy niestety tych, którzy dali się na to nabrać.
Proponowane zmiany wprowadzające kwotę wolną w wysokości 100 tys. zł to konkretna odpowiedź na problemy, z którymi mierzą się oszczędzający. W czasach wysokiej inflacji, gdy nominalne zyski z lokat i obligacji często zamieniają się w realne straty, opodatkowanie tych środków jest niesprawiedliwe i demotywujące. Ten projekt ma na celu zachęcenie Polaków do długoterminowego oszczędzania i inwestowania, co jest kluczowe w obliczu wyzwań demograficznych oraz narastającej niewydolności systemu emerytalnego. Nie można również pominąć tu pozytywnych skutków gospodarczych. Wprowadzenie kwoty wolnej zwiększy skłonność Polaków do inwestowania, co przyczyni się do rozwoju naszego rynku kapitałowego i wzrostu PKB. Doświadczenia naszych sąsiadów, takich jak Słowacja czy Czechy, pokazują, że bardziej wolnościowe podejście do podatków od zysków kapitałowych może przynieść długofalowe korzyści, także dla budżetu. Na tym powinniśmy się skupić. Co istotne, projekt stanowi nie rewolucję, ale racjonalny kompromis. Większość podatników nie będzie już musiała płacić tego podatku ani składać skomplikowanych deklaracji, co zmniejszy obciążenie biurokratyczne, a jednocześnie osoby o wyższych dochodach z oszczędności będą rozliczały podatek zgodnie z dotychczasowymi zasadami.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Uchwalenie tej ustawy to wyraz odpowiedzialności wobec polskich obywateli i przyszłości. Ten projekt to dowód na to, że obietnice wyborcze koalicji dotyczące rozprawiania się z podatkiem Belki mogą być skutecznie realizowane. Proszę o jednak poparcie tego projektu, proszę o poparcie swojego własnego konkretu, konkretu nr 37. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia