10. kadencja, 25. posiedzenie, 2. dzień (19-12-2024)

Oświadczenia.

Poseł Lidia Czechak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 27 grudnia będziemy obchodzili po raz kolejny Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

    Rozpocznę to oświadczenie od słów: zaczęło się w Jarocinie. Ustanowienie w 2021 r. z inicjatywy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy tego dnia świętem państwowym jest złożeniem hołdu uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, zrywu, co trzeba podkreślić, zwycięskiego, który przyczynił się do ostatecznego potwierdzenia przez traktat wersalski przynależności Wielkopolski do Rzeczypospolitej. Stanowi to jedno z jedynie czterech wygranych polskich powstań, ale bez dwóch zdań żadne inne nie zakończyło się tak spektakularnym sukcesem. Nie byłoby go jednak bez wybuchających oddolnie walk, w których zasadnicze znaczenie miały lokalne organizacje społeczne i patriotyczne. Pozytywistyczna praca jednocząca lokalne społeczności w duchu patriotyzmu i tym razem z czasem przyniosła oczekiwane efekty.

    Dla mnie szczególnie ważny jest wydatny udział mieszkańców ziemi jarocińskiej w powstaniu wielkopolskim i odradzaniu się państwa polskiego. Pierwszy dowódca powstania, gen. Stanisław Taczak, urodził się przecież w położonym niedaleko Jarocina Mieszkowie. Natomiast Stanisław Karolczak w książce z 1935 r. wskazuje, że Jarocin był pierwszym wielkopolskim miastem, które zbrojnie zrzuciło jarzmo niewoli (Dzwonek): Było to 9 listopada 1918 r., w dniu, kiedy Poznań i Warszawa jeszcze nie były wolne, Jarocin już słuchał polskich piosenek narodowych, napawał się widokiem polskich barw narodowych. Zaiste, miasto i powiat Jarocin zdobyły palmę pierwszeństwa!

    Pragnę wyrazić podziękowania dla wszystkich, którzy dbają o to, aby pamięć o bohaterach narodowego zrywu z lat 1918-1919 była ciągle żywa. Przede wszystkim jednak tym oświadczeniem chcę złożyć hołd poświęceniu i bohaterstwu Wielkopolan i powstańców. Cześć ich pamięci! (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)


Przebieg posiedzenia