10. kadencja, 25. posiedzenie, 2. dzień (19-12-2024)
Oświadczenia.
Poseł Tadeusz Tomaszewski (tekst niewygłoszony):
Oświadczenie poselskie w sprawie ograniczania dostępności świadczeń z NFZ w zakresie fizjoterapii domowej dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności
Szanowny Panie Marszałku! Szanowna Izbo! W związku z opublikowanym zarządzeniem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nr 94/2024/DSOZ zaniepokojeni fizjoterapeuci i rehabilitanci alarmują, że zmiany przepisów drastycznie ograniczą dostęp pacjentów do rehabilitacji domowej oraz pracę może stracić tysiące fizjoterapeutów.
Według zarządzenia rehabilitacja domowa w ramach rehabilitacji ambulatoryjnej ma być zlikwidowana w lipcu 2025 r. Do tego czasu obowiązywać ma okres przejściowy - fizjoterapeuta w ramach kontraktu fizjoterapii ambulatoryjnej będzie mógł poświęcić do 20% czasu pracy na świadczenia podczas wizyt domowych.
Ogólnopolskie Porozumienie Pracodawców Rehabilitacji szacuje, że pracę straci w styczniu 2025 r. ok. 20 tys. fizjoterapeutów. W całej Polsce na 2752 zawarte umowy z NFZ tylko 408 będzie podstawą realizacji świadczeń. Wejście w życie zarządzenia prezesa wiąże się również z natychmiastowym brakiem dostępu do świadczeń z zakresu fizjoterapii domowej dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W całej Polsce, zgodnie z danymi Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, liczba zarejestrowanych osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności w 2024 r. to 1 170 000 osób. Nie jest bowiem możliwe, by 400 umów z NFZ na 2752 dotychczas działające umowy z NFZ zapewniło dotychczasową dostępność fizjoterapii domowej dla ponad 1 mln pacjentów. Liczba wskazań do rehabilitacji szpitalnej została zredukowana z 900 do 170, a do rehabilitacji domowej - do niespełna 40 pozycji.
Podsumowując, ograniczenie rehabilitacji domowej dla osób niesamodzielnych, niezdolnych do korzystania z rehabilitacji ambulatoryjnej spowoduje m.in. pogorszenie stanu zdrowia, a także wyższe koszty dla systemu opieki zdrowotnej.
W nawiązaniu do treści uprzejmie proszę o odpowiedzi na następujące pytania: Czym podyktowane są zmiany w rehabilitacji leczniczej - domowej? Czy ministerstwo brało pod uwagę, że pracę straci tysiące fizjoterapeutów? Dlaczego do rehabilitacji domowej nie zakwalifikowano dziecięcego porażenia mózgowego, MPD, czy stwardnienia rozsianego, SM? Czy możliwa jest korekta, a nawet wycofanie zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nr 94/2024/DSOZ?
Przebieg posiedzenia