10. kadencja, 25. posiedzenie, 3. dzień (20-12-2024)

18. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Spraw Zagranicznych o poselskim projekcie uchwały w sprawie wsparcia protestów obywatelskich w Gruzji oraz potępienia stosowania przemocy wobec ich uczestników (druki nr 913 i 914).

Poseł Sprawozdawca Marek Rząsa:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie Komisji Spraw Zagranicznych o uchwale zawartej w druku nr 913 w sprawie wsparcia protestów obywatelskich w Gruzji oraz potępienia stosowania przemocy wobec ich uczestników. Bardzo dziękuję panu marszałkowi za przychylenie się do wniosku o skrócenie terminów, bo to jest naprawdę bardzo ważne.

    W dniu 17 grudnia grupa posłów skierowała do pana marszałka projekt uchwały, w dniu 18 grudnia pan marszałek skierował ten projekt do rozpatrzenia przez Komisję Spraw Zagranicznych. W dniu 19 grudnia komisja rozpatrzyła ten projekt, następnie wnioskodawca projektu - czyli ja - złożył wniosek, aby na podstawie art. 51 ust. 2 regulaminu Sejmu przystąpić do pierwszego czytania projektu uchwały z pominięciem 7-dniowego terminu, o którym mowa w art. 36 ust. 4 regulaminu. Ta decyzja ma kluczowe znaczenie, Wysoki Sejmie, ponieważ wszystkim nam zależy, aby uchwała ta została podjęta jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu. Sytuacja w Gruzji jest na tyle dynamiczna, że nasz głos poparcia i solidarności powinien wybrzmieć jak najszybciej. Komisja w głosowaniu przyjęła ten wniosek. Następnie odbyła się dyskusja wstępna, podczas której wnioskodawca przedstawił projekt uchwały wraz z uzasadnieniem. Poinformował, że przesłane przez Biuro Legislacyjne korekty językowe wnosi do projektu jako autopoprawki. W czasie dyskusji, oprócz posła Konfederacji, wszyscy posłowie innych klubów: Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Razem oraz Lewicy poparli projekt uchwały, odwołując się nie tylko do potrzeby chwili, ale również do historycznych stosunków polsko-gruzińskich. Stanowisko oraz dotychczasowe działania rządu w tej sprawie przedstawił wiceminister spraw zagranicznych pan Władysław Bartoszewski.

    Po ogólnej dyskusji komisja przeszła do szczegółowego procedowania nad uchwałą. Posłowie zgłaszali poprawki do poszczególnych akapitów. Nie znalazły uznania komisji poprawki zgłaszane przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, które zmierzały do wpisania w treść uchwały zobowiązań dla ministra spraw zagranicznych, jak również dotyczących nałożenia sankcji na przedstawicieli gruzińskiego rządu. Z drugiej strony padły propozycje, aby takie wezwanie przesłać do polskiego rządu w innym dokumencie lub innej formie, np. w formie dezyderatu. Finalnie Komisja Spraw Zagranicznych stosunkiem głosów 15 za, przy jednym przeciw i pięciu wstrzymujących się przyjęła projekt uchwały.

    Mam zaszczyt przedstawić Wysokiej Izbie jednolity tekst zawarty w druku nr 914 z wnioskiem, by Wysoki Sejm uchwalić raczył projekt uchwały. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Poseł Zbigniew Konwiński: Gdzie treść?)


Przebieg posiedzenia